Dlaczego nie działa ogrzewanie?

Najczęstszą usterką w systemie ogrzewania jest samo sterowanie.
Przyczyny słabo działającego ogrzewania w samochodzie mogą być bardzo różne. W systemie ogrzewania mogą się popsuć zarówno elementy elektryczne, jak i mechaniczne. Naprawa niestety będzie kosztowna, głównie dlatego, że poważniejsze awarie wymagają rozmontowania całej deski rozdzielczej.

Przełączniki i dźwigienki - najsłabsze ogniwo

W systemie ogrzewania najczęściej psuje się samo sterowanie. Warto zatem na początek sprawdzić, właśnie ten element. Do otwarcia zaworu nagrzewnicy, przez którą płynie ciecz z układu chłodzenia, może służyć zwykła dźwignia ręczna lub bardziej skomplikowany układ regulujący przepływ w zależności od zadanej temperatury. Podobnie jest z nawiewami. Są te sterowane ręcznie, a także takie, w których położenie klap wybiera się jednym z kilku przycisków, a resztę wykonuje już np. elektryczny motor.

Bez względu jednak na to, w jaki sposób sterowany jest zawór i klapy nawiewu, wszystko musi działać bez zastrzeżeń. Jedyny sposób, żeby to sprawdzić to wciskać klawisze i obserwować. Jeśli systemu klap nie widać, wystarczyć może ocena "na słuch" - wyraźnie odgłosy terkotania lub głucha cisza będą świadczyć o problemach.

Zobacz również: Jak często konserwować klimatyzację? – poradnik

Wolna droga dla powietrza

Przepływ powietrza przez nagrzewnicę wymuszony jedynie ruchem samochodu bywa wystarczający. Sprawdźmy więc, czy powietrze na wlocie do nagrzewnicy nie natrafia na przeszkody. Jedną z nich może być niedostatecznie otwarta klapa nawiewu z powodu np. złej regulacji mechanizmu sterującego lub jego uszkodzenia. Przepływ powietrza przez nagrzewnicę równie skutecznie potrafią hamować zalegające zeschnięte liście.

Termostat, a może zapowietrzony układ?

Jednym z warunków prawidłowego działania ogrzewania jest zapewnienie cieczy właściwego krążenia w tzw. dużym obiegu, czyli między silnikiem, chłodnicą i nagrzewnicą. Tym, co potrafi zakłócić krążenie, jest na przykład obecność w układzie chłodzenia powietrza. Układ wymaga wtedy odpowietrzenia. Do przeprowadzenia operacji potrzebna jest dokładna znajomość całej procedury, w tym liczby i rozmieszczenia zaworów odpowietrzających. Potrzebna będzie instrukcja serwisowa lub wizyta u specjalisty od wentylacji i klimatyzacji.

Martwy wentylator

Zbyt głośna praca wentylatora świadczy albo o nadmiernym zużyciu jego łożysk, albo o zanieczyszczeniach, które przedostały się do łopatek. W przypadku, gdy wentylator nie działa na żadnej prędkości, należy najpierw sprawdzić bezpiecznik w jego obwodzie oraz napięcie w wiązce zasilającej. W ten sposób ocenimy, czy przyczyna leży poza silnikiem wentylatora, czy w nim samym.

Zobacz również: Jak dbać o klimatyzację?

Uszkodzona nagrzewnica = dużo pracy

Rzut oka na nagrzewnicę może nam wiele powiedzieć o jej kondycji. Zanieczyszczenia osiadłe na gęsto ożebrowanych powierzchniach czy ślady wycieków tłumaczą od razu spadek intensywności oddawania ciepła do otoczenia i ubytki płynu chłodzenia. Problem jedynie w tym, żeby móc to zobaczyć, trzeba najpierw wymontować nagrzewnicę, a to w wielu samochodach bywa zajęciem nie dość, że czasochłonnym, to jeszcze skomplikowanym. Najlepiej, jeśli zrobi to fachowiec.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...