Jak sprawdzić termostat?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Fot. newspress

Prawidłowo pracujący termostat jest gwarancją zarówno ekonomicznego zużycia paliwa, jak i trwałości silnika. Trzeba więc o niego troszczyć się, jak o inne bardzo ważne elementy samochodu.

Objawy uszkodzenia termostatu są dwa: zbyt zimny silnik nawet po dłuższej jeździe i skłonność do gotowania się płynu w chłodnicy. Zbyt zimny silnik świadczy zawsze o zacięciu się lub poważniejszym uszkodzeniu termostatu. Drugi z objawów towarzyszy także awarii pompy wodnej, zbyt niskiemu poziomowi płynu chłodzącego lub zatkania przewodów i kanałów w układzie chłodzenia przez kamień kotłowy albo inne zanieczyszczenia. Aby wyeliminować te przyczyny i mieć pewność, iż to awaria termostatu spowodowała zagotowanie się cieczy w chłodnicy, trzeba przeprowadzić prosty test.

Po znalezieniu miejsca, gdzie znajduje się termostat, a zwykle jest on w górnej części głowicy, często tuż przy pompie wodnej, należy go wymontować, wcześniej dla oszczędności spuszczając co najmniej litr płynu do podstawionego czystego naczynia. Trzeba mieć w pogotowiu uszczelkę pod obudowę termostatu (o ile taka występuje), gdyż bardzo często ulega ona uszkodzeniu przy demontażu.

Zobacz również: Jak samodzielnie sprawdzić poprawność ustawienia reflektorów?

Gdy obudowa termostatu nie daje się lekko zdjąć, należy ją lekko opukać trzonkiem młotka lub młotkiem gumowym, aby naruszyć strukturę kamienia kotłowego, który czasem działa jak klej.

Po wyjęciu termostatu i obejrzeniu, czy zakleszczania nie powodują jakieś śmieci (np. resztki uszczelek) lub kawałki kamienia kotłowego należy wrzucić go do gorącej wody i obserwować, czy się on otworzy. Powinno to nastąpić już przy mniej więcej 75-80 stopniach. Gdy termostat pozostanie zamknięty nawet we wrzątku, a nie udało się znaleźć w nim żadnych zanieczyszczeń, które mogły spowodować jego zacięcie się, należy go zastąpić nowym, pełnosprawnym, pamiętając, aby włożyć go na miejsce starego dokładnie w tym samym położeniu (zazwyczaj mieszkiem ku głowicy silnika).

Zobacz również: Jak sprawdzić czy felgi i opony nie są odkształcone?

Wcześniej trzeba oczyścić z kamienia kotłowego i innych zanieczyszczeń obrzeże jego gniazda i powierzchnię styku jego obudowy z głowicą, zwracając uwagę, aby nie zanieczyścić nimi wnętrza układu chłodzenia i zawartego w nim płynu. Po zakończeniu montażu napełnić układ chłodzenia płynem do wymaganego poziomu, uruchomić silnik i sprawdzić szczelność wszystkich połączeń w pobliżu termostatu, zwłaszcza połączeń węży gumowych. Poczekać aż silnik się rozgrzeje i termostat przepuści płyn do chłodnicy. Zwiększone ciśnienie gorącego płynu pozwoli na szybsze i łatwiejsze wykrycie ewentualnych nieszczelności.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...