Czy używać klimatyzacji przy dzieciach?

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Fot. newspress

Większość kierowców nie wyobraża sobie kupna auta bez klimatyzacji. Dlatego wielu z nich prędzej czy później będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie: czy używać klimatyzacji w czasie jazdy z dzieckiem?

Oczywiście każdy z nas słyszał różne opinie na ten temat, dlatego postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące używania klimatyzacji w trakcie jazdy z dzieckiem.

Używać czy nie?

Stosowanie klimatyzacji w samochodzie ma oprócz zalet również i wady, jednak odpowiednie jej użytkowanie pozwoli na wyeliminowanie potencjalnych niedogodności. Podróżujemy w różnych warunkach atmosferycznych, zaparowane szyby, uczucie duszności czy zbyt wysoka temperatura we wnętrzu samochodu sprawiają, że marzymy o włączeniu klimatyzacji. Jednak wielokrotnie słyszeliśmy, że takie chwilowe uczucie komfortu zostało okupione przeziębieniem. Dla osób szczególnie podatnych na choroby górnych dróg oddechowych może to być nawracający problem.

Zobacz również: Jak dobrać fotelik dla dziecka?

Jednak wystarczy przestrzegać prostych zasad związanych z obsługą klimatyzacji, by dobrze wykorzystać możliwości, jakie ona nam daje. Niestety mamy tendencję do ustawiania zbyt niskiej temperatury. Nie jest to korzystne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. We wszystkim należy zachować umiar.

Różnica temperatur między wnętrzem samochodu a temperaturą na zewnątrz nie może przekraczać 4 stopni.

Jeśli potrafimy posłuchać zdrowego rozsądku, możemy cieszyć się z posiadania klimatyzacji, niezależnie od tego, czy jedziemy sami, czy z dziećmi. Duża różnica między temperaturą w samochodzie, a temperaturą otoczenia może stać się przyczyną przeziębienia. Między innymi z tego powodu zastanawiamy się, czy używanie klimatyzacji, kiedy jedzie z nami dziecko, jest dobrym pomysłem. W tym momencie warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przebywanie w samochodzie w temperaturze 50 stopni wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie?

Zobacz również: Jak wyczyścić klimatyzację?

Oczywiście nie. Dlatego jeśli nie chcemy używać klimatyzacji, jesteśmy zmuszeni otworzyć okno. Powoduje to przeciąg, który być może nawet szybciej przyczynia się do przeziębienia. Wobec takiej alternatywy klimatyzacja wydaje się mniejszym złem. A przy zachowaniu środków ostrożności zaczniemy ją traktować jak dobrodziejstwo.

Ważne jest właściwe ustawienie nawiewów. Strumień powietrza powinien być skierowany w przestrzeń samochodu, tak byśmy w jak najmniejszym stopniu czuli podmuch powietrza na sobie.

Nie ustawiaj nawiewów bezpośrednio na twarz dziecka.

Ponadto, jeśli nasz samochód wyposażony jest w climatronic, mamy pewność, że po schłodzeniu (bądź ogrzaniu) powietrza, do wybranej przez nas temperatury, klimatyzacja wyłączy się sama. Jest to niewątpliwa przewaga nad klimatyzacją manualną, którą musimy kontrolować samodzielnie.

Należy też pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji i jej okresowym odgrzybianiu.
Stosowanie tych prostych zasad pozwoli nam i jadącemu z nami dziecku cieszyć się każdą podróżą.

Czytaj więcej na serwisie: Dziecko i zdrowie

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...