Wirtualny Tuning - o co w tym wszystkim chodzi?

fot. Nissan GT-R
Każdy zarażony bakcylem tuningu, przed zainwestowaniem w przeróbki swojego auta, chciałby zobaczyć czy efekt końcowy warty będzie nakładu pracy i gotówki. Taką możliwość daje nam wirtualny tuning. Co to takiego?

Tuning auta w domu, wykonany w jeden wieczór, bez wydania ani grosza? Tak, jest to możliwe. Wirtualny tuning jest coraz bardziej popularny w świecie fanów przerabiania seryjnych aut. Prężnie rozwijając się na całym świecie przy użyciu komputera i wyobraźni zrzesza zapaleńców z całego świata. Trzeba uściślić, że w tym wypadku, przeróbek dokonujemy na zdjęciu naszego auta, otworzonym w programie do obróbki grafiki.

Zobacz również: Jak tanio rozpocząć przygodę z tuningiem?

Obecnie na rynku nie ma problemu z zakupem programu do obróbki graficznej. Od znanych i renomowanych programów, za które oczywiście trzeba słono zapłacić, do krążących po internecie aplikacji stworzonych tylko w tym celu. Wystarczy nam zdjęcie naszego samochodu, zdjęcia elementów, które nas interesują (które później wytniemy i nałożymy na zdjęcie naszego auta) i odrobina wyobraźni. Umiejętności w obsłudze programów graficznych również się tu przydadzą. Mimo, iż większość programów stawia na ergonomię i ułatwianie użytkowania amatorom, to w celu uzyskania pożądanego efektu, przyda się trochę wiedzy. Bardziej zaawansowani wirtualni tunerzy, potrafią sami stworzyć i obrobić części, które chcieliby "zamontować". Mówi się, że możliwości komputera są nieograniczone, tak jak wyobraźnia co daje w tej dziedzinie szerokie pole do popisu.

Zobacz również: Tuning - geneza

Wiele portali poświęconych wirtualnemu tuningowi proponuje różnego rodzaju tutoriale (filmy instruktażowe, artykuły), poświęcone obsłudze programów i samemu tuningowi. Krok po kroku możemy nauczyć się jak zmienić felgi, dodać ospojlerowanie, czy obniżyć samochód. Efekt jest często zaskakujący, a niekiedy odwiedzie nas od niecelnych wyborów. Chcąc pochwalić się swoim dziełem, możemy wziąć udział w wielu konkursach w tej dziedzinie i dołączyć do klubu, zrzeszającego fanów tej dziedziny. Kiedy jednak nie podołamy tuningowaniu auta przy pomocy komputera, znajdzie się wielu pasjonatów, którzy na pewno pomogą w przeróbkach.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...