Jaki tuning ma sens?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
Fot. newspress

Rynek samochodowy zapewnia szeroki wachlarz produktów i rozwiązań do modyfikacji samochodów. Jakie zabiegi mają sens? Co tak naprawdę warto zmieniać, a o czym lepiej zapomnieć? Oto kilka sugestii.

Wyróżniajmy się z klasą

Często tuningowany samochód jest obwieszony niepotrzebnymi gadżetami, które nie są ani ładne, ani skuteczne w sensie poprawy osiągów auta. Oczywiście, najprawdopodobniej właściciele tych maszyn są z nich bardzo dumni, jednak ogólna forma raczej rozbawia i wzbudza politowanie. Z pewnością nie przynoszą właścicielowi glorii i chwały. Co innego, jeśli dobierzemy elementy stylistyczne ze smakiem i wyważeniem, zgodnie z charakterem auta oraz jego przeznaczeniem. Auto sportowe będzie dobrze wyglądać z poszerzeniami nadkoli i super opływowymi spojlerami oraz zderzakami. Podobne rozwiązania w luksusowym Mercedesie byłyby stanowczo nie na miejscu. Tam mile widziane byłyby delikatne akcenty podkreślające charakter kierowcy, tak aby nie zaburzyć harmonii formy pojazdu.

Chcemy być szybcy – bądźmy rozważni

Jeśli zajmiemy się tuningiem mechanicznym, to najczęściej będziemy chcieli modyfikować silnik. Często zdarzy się, że auto posiada nawet podwojoną moc, lecz reszta pojazdu konstrukcyjnie bardzo odstaje od potencjału silnika. Hamulce i zawieszenie w niezmienionej formie tworzą z takiego pojazdu niebezpieczną bryłę rozpędzonego bez kontroli metalu. Stara maksyma mówiąca: „Moc jest niczym bez kontroli” jest tutaj kwintesencją znaczenia dobrego tuningu mechanicznego. Najlepiej jest zacząć od prowadzenia auta i hamulców tak, aby było ono przygotowane na większą moc w przyszłości.

Zobacz również: Tuning - geneza

Sportowy pakiet zawieszenia pozwoli nam uzyskać większą stabilność i prędkość na prostej oraz w zakrętach. Nowe, większe hamulce pozwolą na wielokrotne, bezpieczne hamowanie z dużych prędkości. Nie zaszkodzi mały spojler (lotka), który poprawi stabilność auta przy dużych prędkościach. Dopiero taki poziom modyfikacji da nam zielone światło dla rozpoczęcia modyfikacji silnika. Tutaj też trzeba kierować się rozwagą. Przemyślane modyfikacje, poparte zaznajomieniem się z daną tematyką, przyniosą oczekiwany skutek. Nie warto wybierać dróg na skróty, ponieważ zemści się to na nas przy dowolnej, nadarzającej się okazji.

Pięknie zabrzmieć

Instalacja Car Audio to sprzęt hi-fi. To na pewno nie będą dwie domowe kolumny wsadzone do bagażnika. Jeśli chcemy, aby nasza instalacja dobrze grała, wcale nie musimy używać 8 głośników. Zasada im więcej tym lepiej w tym przypadku nie działa. Wszystkie elementy powinny być zamontowane zgodnie z ich przeznaczeniem i w miejscach najlepiej do tego dopasowanych. Mają tworzyć scenę muzyczną, a nie chaotyczny hałas o dużym natężeniu. 

Zobacz również: Sztuka dobrego stylingu

Głośniki wysokotonowe powinny znajdować się mniej więcej na wysokości głowy kierowcy lub być wycelowane w jej kierunku, w boczkach drzwi zamontujmy głośnik średniotonowy. Unikajmy zestawów 2 i 3 drożnych. Z tyłu auta, w bagażniku montujemy subwoofer. Uzyskamy wtedy odpowiednie, pełne i bogate brzmienie. Można oczywiście rozbudowywać system, ale zawsze z zachowaniem zasad trudnej sztuki akustyki.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...