Jak odpowietrzyć hamulce?

Konrad Bagiński
rozwiń więcej
fot. Newspress
Przy wymianie klocków lub tarcz hamulcowych, zwróćmy uwagę na odpowietrzenie hamulców. Podpowiadamy, jak prawidłowo odpowietrzyć hamulce.

Pamiętaj, że wilgoć jest niebezpieczna dla płynu hamulcowego. Nawet niewielka ilość wody drastycznie zmniejsza jego sprawność. Wszelkie czynności wykonuj przy ładnej pogodzie, najlepiej w suchym garażu.

Płyn hamulcowy praktycznie się nie miesza. Ten, który znajduje się w tłoczku czy zacisku nie dociera do pompy czy zbiorniczka. Może dotrzeć tam powietrze, które warto usunąć, bo obniża skuteczność hamowania. Będzie Ci potrzebna rurka o średnicy zaworka odpowietrzającego, butelka na zużyty płyn i ktoś do pomocy.

Zobacz również: Jak przedłużyć żywotność hamulców?

Zaczynamy

Wszystko zaczynamy od prawego tylnego koła. Zdejmij je i zabezpiecz auto, by nie spadło z podnośnika czy tzw. kobyłki. Zdejmij z zaworka gumowy kapturek i powoli go odkręcaj. W tym czasie druga osoba powinna wciskać pedał hamulca. Kiedy zobaczysz, że z zaworka zaczyna lecieć płyn, za pomocą rurki odprowadź go do butelki. Uważaj, by niczego nie zachlapać płynem – jest bardzo agresywny dla skóry i tkanin. Kiedy zobaczysz, że płyn leci czysty, bez bąbelków powierza, zakręć zaworek. To samo powtórz z tylnym lewym, prawym przednim i lewym przednim kołem. Trzymaj się tej kolejności.

Podczas odpowietrzania na bieżąco uzupełniaj płyn hamulcowy! Dlaczego – o tym niżej.

Po tym zabiegu auto powinno lepiej hamować. Dlaczego warto smarować śruby zaworków wazeliną? Bo bardzo łatwo zapiekają się w tłoczku czy zacisku. Próba jego wykręcenia kończy się wtedy jego urwaniem, co oznacza wydatki – kupno nowych zacisków i tłoczków.

Płyn hamulcowy – zmieniaj regularnie!

Płyn hamulcowy wymaga okresowej wymiany, najlepiej robić to co roku i najłatwiej przy okazji odpowietrzania hamulców. Wybierz płyn, jaki jest dedykowany do Twojego samochodu, w większości przypadków będzie to płyn klasy DOT-4. W nowych autach, szczególnie sportowych może być to DOT-5. Uważaj, bo niszczy skórę i tkaniny, nie powinien mieć też kontaktu z oponami.

Jeśli stoisz przed półką z płynami hamulcowymi np. klasy DOT-4 i nie wiesz, który wybrać, radzę sięgnąć po płyn znanego producenta (np. Ferodo) i o jak najwyższej temperaturze wrzenia. Informacja o tym parametrze musi znajdować się na butelce. Im wyższa temperatura wrzenia, tym większą masz pewność, że nie zagotujesz hamulców.

Zobacz również: Jak wymienić klocki hamulcowe?

Najłatwiej podczas odpowietrzania hamulców zlewać nieco więcej płynu i na bieżąco go uzupełniać w zbiorniczku. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, by płyn nie miał żadnego kontaktu z wodą. Jest on szalenie higroskopijny a nawet kilka kropel wody znacząco obniża jego właściwości. Nie wymieniaj płynu podczas deszczu, mgły, najlepiej rób to w garażu.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...