Malowanie zacisków hamulcowych - porady

Konrad Bagiński
rozwiń więcej
fot. Mototarget
Drobiazg, który cieszy oko – pomalowane na czerwono zaciski hamulcowe. To podkreślenie sportowych ambicji, ale w nienachalny sposób. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy malowaniu zacisków.

Po co malować zaciski hamulcowe? To tylko drobny element stylizacji. Jego zastosowanie ma sens przy użyciu felg, spoza których będzie widać czerwień zacisków. Ich malowanie w przypadku kiedy auto ma zwykłe stalowe felgi przypomina wieszanie obrazu „twarzą do ściany”.

Czerwony zacisk nie hamuje lepiej

Jaki kolor wybrać? Taki, który kojarzy się ze sportem. Markowe zaciski Ferodo na ogół są malowane właśnie na czerwono. W wielu wyścigówkach możemy dostrzec żółty kolor we wnętrzu kół. Takie malowanie najlepiej pasuje oczywiście do żółtych aut. Charakterystyczne złote zaciski Brembo można dostrzec w mocnych czterołapach spod gwiazd Subaru. Jest jeszcze jeden charakterystyczny kolor. Opel Performance Center wypuszcza mocno podrasowane auta tej niemieckiej marki z charakterystycznymi niebieskimi elementami. Trzeba pamiętać, że pomalowanie zacisków na niebiesko w aucie innym, niż Opel nie przysporzy nam popularności. No i o tym, że malowanie zacisków to tylko stylistyka, w żaden sposób nie poprawia właściwości hamulców.

Zobacz również: Oklejanie aut folią - porady

Jak się do tego zabrać?

Wystarczy kupić dobrej jakości lakier termoodporny. Kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za puszkę. Nie warto używać zwykłych farb – zacisk mocno się rozgrzewa. Farba albo szybko zlezie albo się wypraży zmieniając kolor. Do wyboru mamy lakiery Motip, Foliatec a nawet popularne farby Hammerite. Najłatwiej zdjąć koło, oczyścić zacisk za pomocą szczotek drucianych, następnie odtłuścić przy pomocy np. benzyny ekstrakcyjnej i pomalować niewielkim pędzlem. Po podeschnięciu nałożyć drugą warstwę, odczekać aż wyschnie (wg instrukcji na puszce lakieru), założyć koło i załatwione. Podczas malowania trzeba zwrócić uwagę, by nie zapaskudzić pracujących czynnie elementów hamulca – tarczy czy klocków.

Zobacz również: Flokowanie deski rozdzielczej - jak to zrobić?

Trudniej pomalować zacisk farbą w spreju. Idealnie byłoby zdjąć cały zacisk i po oczyszczeniu i odtłuszczeniu zabrać się za malowanie. Można to zrobić, jeśli planujesz poważny remont hamulców, albo założenie nowych zacisków. Inaczej nie warto się w to bawić – operacje, które wymagają demontażu zacisku wymagają na ogół wymiany całego płynu hamulcowego. Jest on bardzo higroskopijny a woda niestety bardzo mu szkodzi. Trudno uniknąć absorbowania wody przez płyn przy zdjęciu zacisku na kilka godzin. Na pewno nie obędzie się przynajmniej bez porządnego odpowietrzenia hamulców. Niektórzy malują zaciski sprejem bez zdejmowania zacisków, ale trudno uznać skuteczność takiego rozwiązania.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...