Magnetyzer: czy to działa?

Konrad Bagiński
rozwiń więcej
fot. Mototarget
Magnetyzery pojawiły się na polskim rynku kilka lat temu. Miały m.in. zmniejszać zużycie paliwa, czy oszczędzać silnik i katalizator. Dziś powoli odchodzą w zapomnienie, ale warto poświęcić im kilka słów.

Mangetyzer to silny magnes zamontowany na przewodzie paliwowym. Według producentów i dystrybutorów jonizuje on cząsteczki paliwa, które dzięki temu procesowi są spalane optymalnie. Spada zużycie paliwa, spaliny są czyste a w silniku nie odkłada się nagar. Towarzyszy temu wzrost mocy o 10 – 15%, przy równoczesnej oszczędności na paliwie rzędu nawet 20%

Po początkowym okresie fascynacji tajemniczym procesem użytkownicy doszli do wniosku, że magnetyzery owszem, wpływają pozytywnie, ale głównie na zasobność portfeli producentów.

Zobacz również: Jak wyciszyć odgłos pracy silnika?

Magnetyzer – piękna teoria a twarda praktyka

Istnieje jednak teoria, mówiąca o tym, że poddane działalności pola magnetycznego paliwo lepiej miesza się z powietrzem. Dzięki temu mieszanka spala się niemal całkowicie, przynosząc wszystkie wspomniane wcześniej pozytywne rezultaty. Są nawet badania (nieliczne) potwierdzające tę teorię. W praktyce żaden szanujący się instytut badawczy nie potwierdził skuteczności magnetyzerów.

W nowoczesnych, sterowanych elektronicznie silnikach spalaniu ulega niemal całe paliwo, które dotrze do silnika. Precyzyjnie sterowany wtrysk powoduje, że ok. 99% procent paliwa, które dotrze do silnika, zostaje zużyte. Magnetyzer nie ma więc prawa polepszyć tego parametru. Rynek zweryfikował również wpływ cudownych magnesów na starsze silniki. Nie stosują ich oszczędni zazwyczaj taksówkarze, nie montuje się ich na statkach, gdzie gigantyczne diesle pochłaniają tony paliwa.

Zobacz również: Modyfikacje układu wydechowego: porady.

Magnetyzery – wyniki badań naukowych?

Na stronach dystrybutorów magnetyzerów można znaleźć peany pochwalne na ich cześć oraz mnóstwo informacji o rzekomo przeprowadzonych badaniach, potwierdzających ich skuteczność. „Kosmiczna technologia”, „jednoznaczne wyniki badań”, „autorytety w branży”, „grono profesorów uczelni technicznych” - to argumenty, które mają przekonać niezdecydowanych. Tylko że nie ma tam ani jednej pełnej, sprawdzonej, potwierdzonej informacji. Brak też odnośników do domniemanych badań. Dziwne, skoro są ich setki...

Podsumowując – magnetyzery nie zmniejszają zużycia paliwa i nie powodują wzrostu mocy. Ich kupno i montaż jest więc stratą czasu i pieniędzy. Jeśli chcesz naprawdę jeździć oszczędniej, zainteresuj się tzw. ekodrivingiem czy ekotuningiem. I pamiętaj, że najlepszym urządzeniem pozwalającym zmniejszyć zużycie paliwa jest szklanka wody. Postawiona na desce rozdzielczej. Postaraj się nie uronić ani kropli.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...