Kosmetyki do karoserii

Kosmetyki samochodowe do konserwowania karoserii pozwalają na długie lata zachować estetyczny wygląd auta.

Mycie samochodu można wykonać własnoręcznie, można je powierzyć personelowi profesjonalnej myjni. Myjąc samodzielnie należy stosować miękką szczotkę z długą rączką, aby sięgnąć do najodleglejszych punktów dachu i aby ostrym włosiem nie porysować lakieru. Wydawać by się mogło, że lakier jest twardszy od nawet bardzo twardego włosia, co nie do końca jest prawdą. Twarde włosie może mocniej dociskać do niego ścierniwo, którego jest dostatecznie dużo w błocie, pokrywającym karoserię. Z tego powodu warto często zmieniać wodę, używaną do mycia.

Na rynku jest wiele różnych szamponów i kosmetyków samochodowych i tylko tych można używać do mycia karoserii. Złym rozwiązaniem jest stosowanie płynów do prania i do mycia naczyń, które nie zawierają ani środków antykorozyjnych ani hydrofobowych, koniecznych do szybszego spływania wody z karoserii.

Nie są dobrym rozwiązaniem kosmetyki typu 2 w 1. Modne niegdyś szampony woskujące ani nie były dobrymi szamponami, ani nie woskowały dobrze lakieru. Woskowanie lepiej przeprowadzić dobrym preparatem woskującym po starannym umyciu i wysuszeniu karoserii. Ładny wygląd powłoki lakierniczej zapewniają także inne preparaty nabłyszczające, oparte na bazie wosku Carnauba (naturalnego się nie stosuje).

Do konserwacji gumowych uszczelek służą specjalne preparaty, które są głównie roztworami wodnymi gliceryny z różnymi dodatkami. W ich zastępstwie z powodzeniem można stosować apteczną glicerynę.

Czarne matowe elementy karoserii z czasem płowieją od słońca i robią się nierównomiernie szare. Aby przywrócić im wygląd, zbliżony do pierwotnego można je polakierować, ale lakiery nie zawsze dobrze przylegają do plastiku, Skuteczniej i taniej można je odświeżyć nacierając zwykłą czarną pastą do butów. Zabieg warto powtarzać przynajmniej kilka razy w ciągu roku, ponieważ pasta do obuwia jest dość łatwo zmywana prze detergenty, używane do mycia karoserii.

Zobacz też: Narzędzia: suwmiarka, mikromierz, szczelinomierz

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...