Jak eksploatować silniki 1,3 Multijet?

Jak eksploatować silniki 1,3 Multijet?
Przez wiele lat Fiat nie miał w swojej ofercie niewielkiego silnika wysokoprężnego, który doskonale pasowałby do szerokiej gamy małych samochodów, z których słynie włoski producent.

Montowanie w niedużych pojazdach silników Diesla o sporych pojemnościach raczej mijało się z celem, więc w 2003 roku światło dzienne ujrzał motor 1,3 Multijet. Korzystając z bogatych doświadczeń, zdobytych na większej jednostce 1,9 JTD, Włosi postanowili wyposażyć nowy produkt we wszelkie dostępne wówczas nowinki technologiczne. W ten sposób do zbudowanego z lekkich stopów silnika trafiła głowica z dwoma wałkami rozrządu, napędzanymi za pomocą łańcucha. W mocniejszych odmianach montowana jest turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek oraz bezobsługowy filtr cząstek stałych.

W dwa lata po prezentacji, produkowana w Bielsku-Białej jednostka Fiata, otrzymała prestiżową nagrodę „Engine Of The Year”, a w roku 2009 zadebiutowała nowa wersja silnika z nowszą generacją układu Common Rail i seryjnym systemem Start&Stop. Przedział mocy od 70 do 105 KM idealnie pasuje do samochodów segmentów A i B, stąd właśnie w takich pojazdach najczęściej spotkamy jednostkę 1,3 Multijet. Oprócz modeli grupy Fiata, z włoskiego silnika korzysta również Opel, który jako jedyny montuje go do pojazdu segmentu C (Astra III i IV generacji), a także Suzuki oraz produkowany w Tychach nowy Ford Ka.

Zobacz też: Co zrobić, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy?

Zalety

Niewielki Diesel nawiązał do sukcesów większego brata 1,9 JTD i podobnie jak on wykazuje się wysokim poziomem bezawaryjności. W małych samochodach zapewnia zadowalającą dynamikę i potrafi spalić naprawdę niewiele. W przypadku silnika 1,3 odpadają problemy z dwumasowym kołem zamachowym, ponieważ nie jest on w nie wyposażony. Do listy zalet można również dopisać niewygórowane koszty obsługi serwisowej oraz części zamiennych.

Zobacz też: Eksploatacja silnika 2.0 D-4D

Wady

Silnik o małej pojemności niezbyt dobrze sprawdza się w większych pojazdach, więc np. w Oplu Astra jest on ledwie wystarczający. W każdej wersji motor wykazuje pewną słabość przy prędkości obrotowej poniżej 2000 obr./min. Poza tym łatwo uszkodzić miskę olejową, a silnik oraz turbosprężarka bardzo źle znoszą niewłaściwe smarowanie.

Zobacz też: Parametry silnika spalinowego

Typowe usterki

Najpoważniejszą usterką trapiącą silniki 1,3 Multijet jest nieco zbyt słabe sprzęgło. Jeżeli mamy ostry styl jazdy lub silnik został poddany tunningowi elektronicznemu, sprzęgło dość szybko odmówi posłuszeństwa. Zdarzają się awarie przepływomierza, zaworu recyrkulacji spalin, a w zbyt agresywnie eksploatowanych egzemplarzach konieczna bywa przedwczesna wymiana łańcucha rozrządu.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...