Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana świec żarowych

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
W silniku Diesla świece należy wymieniać co 2 lata lub co 60 000 kilometrów
Sprawne świece to podstawa w silniku Diesla. Poniżej znajduje się opis krok po kroku jak wymienić świece żarowe w modelu Focus MK2 i C-MAX.

W silniku Diesla świece należy wymieniać co 2 lata lub co 60 000 kilometrów. O ile jednostka benzynowa jest w stanie „przetrzymać” pewnie opóźnienie w wymianie to silnik wysokoprężny jest bardzo wrażliwy na takie zaniedbania. Cała operacja nie jest tak łatwa jak to miało miejsce w silniku benzynowym. Pierwszy krok to zakup odpowiednich świec. Ceny zaczynają się od 40 – 50 złotych.

Zobacz też: Ford Focus MK2 i C-MAX: wymiana oleju silnikowego

Podając sprzedawcy wszystkie dane auta mamy pewność, że będą dobrze dobrane. W silniku Diesla jest problem, który tyczy się wszystkich aut. Istnieje bardzo duże ryzyko „ukręcenia” świecy. Warsztaty zajmujące się wykręcaniem takich świec nie narzekają na brak klientów. Świeca żarowa jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia niż zapłonowa. W przypadku Forda Focusa i C-Max dodatkowo musimy zdemontować szereg podzespołów. Jeśli nie mieliśmy wcześniej kontaktu z mechaniką powinniśmy poprosić o pomoc osobę, która nie wykonuje tego pierwszy raz.

Całą operację przeprowadzimy na przykładzie silnika 2.0 TDCi. Na początku odpinamy przewód masowy od akumulatora. Następnie zdejmujemy górna osłonę silnika oraz obudowę filtra powietrza. W tym celu odkręcamy trzy śruby Torx i zdejmujemy pokrywę filtru ciągnąc ją w kierunku przodu samochodu. Wyjmujemy papierowy filtr i demontujemy dolną cześć obudowy.

Teraz demontujemy zawór EGR z bloku silnika. Najpierw zdejmujemy opaskę zaciskową od przewodu zaworu po czym odłączamy sam przewód. Odpinamy od EGR wtyczkę elektryczną i odkręcamy dwie śruby z kołnierza chłodnicy spalin. Następnie wykręcamy dolną śrubę i dwie boczne. W tym momencie możemy wyjąć EGR. W sumie do odkręcenia mamy 5 śrub.

Do chłodnicy spalin zamocowany jest przewód za pomocą klamer mocujących. Odpinamy je i wyjmujemy przewód. Kolejny krok to zdemontowanie osłony termicznej. Zamocowana jest za pomocą dwóch nakrętek. Na kołnierzu chłodnicy spalin znajdują się dwie nakrętki mocujące, które również odkręcamy. Pamiętajmy o zdjęciu uszczelki.

Zobacz też: Ford Focus MK2 i C-MAX: pomiar ciśnienia sprężania

Teraz zdejmujemy przewody elektryczne od świec żarowych. Czyścimy dokładnie okolice świec za pomocą sprężonego powietrza i przystępujemy do wykręcenia świec. Wykonujemy to bardzo ostrożnie. Klucz musi być prowadzony idealnie w osi świecy. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Jak widać cała operacja nie jest łatwa i wymaga demontażu kilku dodatkowych elementów. W pozostałych silnikach wymiana jest znacznie trudniejsza.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...