Opel Omega B/B FL: kontrola układu chłodzenia i wymiana płynu

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Opel Omega B/B FL: kontrola układu chłodzenia i wymiana płynu fot. Opel
Odpowiednie chłodzenie silnika zapewnia mu optymalne warunki pracy. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu chłodzenia oraz wymiany płynu chłodniczego.

Naszą pracę zaczniemy od układu kontroli całego układu chłodzenia. Będzie ona polegać na wzrokowym sprawdzeniu szczelności. Sprawdzimy dokładnie stan poszczególnych elementów i mając pewność, że nie ma żadnych usterek podejmiemy się wymiany płynu chłodzącego.

Zobacz też: Jak wymienić reflektor w Oplu Omega B?

Płyn hamulcowy wymieniamy co 4 lata. Jeśli chodzi o przegląd układu chłodzenia to zalecamy wykonać go co 20 000 kilometrów lub co roku, razem z wymiana oleju.

Pierwszy krok to sprawdzenie szczelności całego układu. Kontrolujemy przewody elastyczne prowadzące do chłodnicy, silnika. 

Stan poszczególnych przewodów można ocenić poprzez ściskanie ich. Stwardniałe lub sparciałe przewody kwalifikują się do natychmiastowej wymiany.

  • Wyczuwalnie miękki przewód – świadczy o wewnętrznym uszkodzeniu. Jest to dosyć poważna usterka. Jego cząstki mogą zanieczyścić cały układ i co gorsza zapchać chłodnicę.
  • Stwardniały przewód – istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia w każdej chwili. Nawet solidne dokręcenie obejmy nie zatrzyma wszelkiego rodzaju wycieków. Tak jak w powyższym przypadku konieczna jest wymiana.
  • Spuchnięty przewód – jeżeli mamy spuchnięty przewód lub nasiąknięte olejem końcówki świadczy to o zanieczyszczeniu olejem lub smarem. Podobnie jak wyżej istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia.

Sprawdzamy również czy końcówki przewodów są prawidłowo osadzone na króćcach. Oczywiście nie zapominamy o kontroli opasek zaciskowych. Muszą być dobrze zaciśnięte, jeżeli stan którejś z nich wzbudza wątpliwości, należy wymienić ją na nową, zazwyczaj śrubową.

Kolejny krok to kontrola płynu chłodniczego.. Poziom płynu powinien znajdować się pomiędzy oznaczeniem MIN i MAX. Polecamy sprawdzać poziom cieczy na zimnym silniku. Wówczas cały układ jest praktycznie pozbawiony ciśnienia. Pamiętajmy, że przy gorącym silniku poziom cieczy jest zawsze wyższy.

Chcąc uzupełnić zbiorniczek musimy odkręcić korek. Jeżeli robimy to przy rozgrzanym silniku, najlepiej owinąć go szmatką. Zbyt szybkie odkręcenie spowoduje wylanie cieczy ze zbiorniczka, konsekwencją tego mogą być poparzenia. Nie należy przekraczać poziomu MAX. Jeżeli w układzie będzie zbyt duża ilość płynu zostanie on upuszczony poprzez korek spustowy.

Niewielkie ubytki można uzupełniać przy zimnym i ciepłym silniku. Wlewanie zbyt dużej ilości cieczy na rozgrzany silnik może doprowadzić do jego uszkodzenia. Po takim zabiegu zalecamy sprawdzenie poziomu płynu za kilka dni. Jeżeli znowu zauważymy ubytek to najprawdopodobniej gdzieś jest wyciek lub mamy uszkodzony silnik.

Przechodzimy do wymiany płynu chłodzącego. W silniku benzynowym operacja ta nie jest konieczna. W przypadku tej jednostki wymiana wymagana jest wówczas kiedy prowadziliśmy naprawę chłodnicy lub jej wymianę. Nie ma konieczności wykonywania regularnej wymiany. W przypadki silnika Diesla sytuacja jest zupełnie odmienna. Tutaj producent zaleca wymianę co 4 lata.

Do uzupełniania układu zalecamy stosować oryginalny płyn Opla. Wbrew pozorom jest on bardzo dobry i w zasadzie nie jest wymagany jakikolwiek lepszy. Można go kupić w autoryzowanym serwisie lub serwisach aukcyjnych.

Wymianę zaczynamy od odkręcenia dolnej osłony silnika. Najlepiej będzie jak cały samochód podniesiemy do góry.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kanału. W przypadku tradycyjnego lewarka wraz z kobyłkami należy zachować szczególną ostrożność. Teraz odkręcamy korek od zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli silnik jest rozgrzany to zalecamy wykonywać tą operację poprzez szmatkę gdyż istnieje ryzyko poparzenia. Następnie podstawiamy pod chłodnicę puste naczynie i odkręcamy korek spustowy.

Zobacz też: Jak wymienić podporę wału w Oplu Omega MV6?

Stojąc przodem do auta to zawór znajduje się z przodu po prawej stronie ponad belką przedniej osi. Czekamy aż spłynie cała ciecz i zakręcamy korek spustowy. Układ napełniamy jednym typem płynu. Uzupełniamy zbiorniczek aż do napisu MAX i przystępujemy do odpowietrzania układu. Uruchamiamy silnik i czekamy aż otworzy się termostat. Możemy to sprawdzić dotykając dolny przewód cieczy chłodzącej. Powinien być ciepły.

Kontrolujemy czy nie ma żadnych wycieków i czekamy aż silnik trochę ostygnie. Sprawdzamy ponownie poziom płynu chłodniczego i uzupełniamy ewentualne braki. Zalecamy kontrolować poziom jeszcze przez kilka dni. Jeśli zdemontowaliśmy wcześniej osłonę silnika to mocujemy ją ponownie na swoje miejsce i opuszczamy samochód. Układ chłodzenia odpowietrza się samoczynnie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...