BMW seria 3 E36: wymiana świec żarowych

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
BMW seria 3 E36 wymiana świec żarowych
Wymiana świec żarowych w silniku Diesla jest bardzo istotna. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece w jednostce wysokoprężnej w BMW serii 3 E36.

Świece żarowe w BMW E36 najlepiej wymieniać co 40 000 kilometrów. Unikniemy wtedy problemów w okresie zimowym i  silnik naszego BMW będzie miał zapewnione odpowiednie warunki pracy.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana żarówek

Jeśli chodzi o odpowiedni dobór świec do silników wysokoprężnych BMW E36 to podczas zakupów warto podać sprzedawcy numer nadwozia naszego auta oraz typ silnika. Wówczas jest w stanie dobrać nam odpowiednie świece do naszego auta. Pamiętajmy, że po jakimś czasie oznaczenia producenta podlegają zmianie. Może być tak, że na rynku nie są już dostępne świece pod takimi samymi oznaczeniami jak nasze stare. Koszt zakupu kompletu to około 150 – 200 złotych. Oczywiście są i droższe modele, wszystko zależy od tego, co wybierzemy.

Wymianę świec przeprowadzamy na zimnym silniku lub kiedy ma taką temperaturę, że mamy możliwość dotknięcia się do niego bez oparzenia. Wykręcanie ich z gorącego silnika może doprowadzić do uszkodzenia gwintu w głowicy.

Na początku należy zdemontować osłonę silnika. Lokalizujemy miejsce zamontowania świec żarowych. Znajdują się one pod kanałami dolotowymi. Teraz odkręcamy zacisk przewodu ze świecy żarowej.

Możemy teraz przystąpić do wymiany. Czyścimy dokładnie okolice świec. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza. Nie można dopuścić do wprowadzenia zabrudzeń do otworów po świecach. Klucz nie może być ustawiony ukośnie do świecy. W taki sposób możemy doprowadzić do jej uszkodzenia. Tutaj przydaje się klucz dynamometryczne. Świece powinny być wkręcone z odpowiednim momentem – 20Nm.

W przypadku braku takiego narzędzia musimy przykręcać je na wyczucie. Tutaj trzeba mieć już pewne doświadczenie, istnieje duże ryzyko ukręcenia świecy. W przypadku świec żarowych jest ono znacznie większe niż w świecach zapłonowych. Należy pamiętać o kosztach jakie będziemy musieli ponieść w przypadku uszkodzenia świecy. W zależności od miejsca wykonania usługi ceny oscylują w zakresie od 150 do 400 złotych.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana tylnych klocków, szczęk oraz tarcz lub bębnów

Jeżeli wyczuwamy wyraźny opór podczas wykręcania nie należy robić tego na siłę. Lepiej zlecić to warsztatowi specjalizującemu się w wymontowaniu ukręconych świec. Istnieje szansa, że zrobią to bez jej uszkodzenia.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...