Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana świec zapłonowych

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Seat Ibiza. Fot.Newspress
W poradniku tym pokażemy jak wymienić świece zapłonowe w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Większość kierowców zapomina, że silniki benzynowe również wymagają regularnej wymiany świec. Silniki wysokoprężne są bardziej wyczulone na zaniedbania z naszej strony. Najbardziej podczas okresu zimowego kiedy jest problem z rozruchem. W modelu Ibiza III i Polo IV producent przewiduje wymianę świec zapłonowych w silnikach benzynowych co 60 000 kilometrów lub co 4 lata.

Zobacz też:Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: sprawdzenie układu hamulcowego

Zakup świec nie jest dużym wydatkiem. Jedna sztuka to koszt od około 20 złotych. Do wymiany będzie nam potrzebny klucz do świec oraz 3 lub 4 świece zapłonowe (w zależności od ilości cylindrów w silniku). W sklepie motoryzacyjnym najlepiej podać markę, model, rocznik auta i typ silnika, sprzedawca dobierze nowe świece według katalogu.

Całą pracę należy przeprowadzać na zimnym silniku. Pamiętajmy również, że podczas wykręcenia świecy na gorącym silniku może doprowadzić do uszkodzenia gwintu w głowicy. Pierwszy krok to demontaż górnej obudowy silnika.  W silnikach 1.4 AUA i AUB musimy też wykręcić korek wlewu oleju.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Teraz wyjmujemy przewody wysokiego napięcia z osłony (lekko ją podnosimy). Możemy teraz swobodnie wymontować nasadki ze świec. W silniku 1.4 BBY, BBZi, 1.2 oraz 1.4 FSI AXU należy odsunąć cewki zapłonowe razem z nasadkami świec do momentu aż zrobimy sobie dostęp do odłączenia złączy cewek. Wypinamy je i wyjmujemy cewki. Są one bardzo mocno zamontowane i mogą być problemy z ich demontażem.

Przechodzimy do wykręcenia świec zapłonowych. Na początku proponujemy wyczyścić dokładnie okolice świec. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza. Jeżeli nie mamy dostępu do kompresora to możemy skorzystać ze zwykłego odkurzacza. Nie możemy dopuścić do wprowadzenia ewentualnych zanieczyszczeń w otwory po świecach. Przechodzimy do montażu świec.

Wkręcamy je momentem 30Nm. Jeżeli nie mamy klucza dynamometrycznego to musimy to zrobić na wyczucie, jednak nie należy śruby dokręcać zbyt mocno. Potrzeba do tego pewnego doświadczenia, żeby nie ukręcić świecy, wówczas czeka nas kosztowne i trudne wiercenie głowicy. Resztę elementów montujemy w odwrotnej kolejności.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...