Peugeot 206: odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego w Peugeocie 206.
W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany płynu hamulcowego. Przy okazji tej pracy wykonamy odpowietrzenie całego układu hamulcowego.

Wymiana płynu została przewidziana, co 60 000 kilometrów. Zaczniemy od odpowietrzenia układu hamulcowego. Jest to nic innego jak tylko usunięcie zbędnego powietrza. Czynność ta jest niezbędna po każdej pracy, gdzie były rozłączane lub otwierane przewody hamulcowe. Odpowietrzanie układu hamulcowego w pojedynkę to skomplikowana czynność, dlatego będzie nam potrzebna druga osoba. Będzie nam do tego potrzebny nowy płyn oraz przezroczyste naczynie.

Rozpoczynamy od ustawienia samochodu na równej powierzchni. Dociskamy kilka razy pedał hamulca, aby zredukować podciśnienie w serwie hamulców. Odpowietrzanie robimy w takiej kolejności: lewy przód – prawy tył, prawy przód – lewy tył. Wyjmujemy gumowy kapturek z odpowietrznika i czyścimy gwint. Następnie nakładamy na gwint gumowy wąż, a jego drugi koniec węża wkładamy do naczynia częściowo wypełnionego płynem hamulcowym. Teraz należy poluzować jak najmocniej odpowietrznik o jeden obrót.

Zobacz też: Peugeot 206: kontrola i regulacja hamulca ręcznego

Prosimy drugą osobę o wolne zaciskanie pedału hamulca aż do końca i trzymanie w takiej pozycji. Dzięki temu usuniemy z układu płyn razem z powietrzem. Potem trzeba z uwagą kontrolować przewód i naczynie, mianowicie pęcherzyki powietrza powinny być wyraźnie widoczne. Dokręcamy odpowietrznik, kiedy będzie wypływał sam płyn. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom płynu w zbiorniczku.

Zanim zaczniemy następne pompowanie czekamy trzy minuty, żeby pompa mogła napełnić się płynem. Gdy skończymy pompowanie osoba, która nam pomaga musi w całości przytrzymać wciśnięty pedał do czasu przykręcenia odpowietrznika. Postępujemy tak przy kolejnych kołach. Wykonujemy ostrożną jazdę, aby ocenić działanie hamulców.

Nadszedł czas na wymianę płynu hamulcowego. Wymieniamy go, co dwa lata albo, co 60 000 kilometrów. Mechanicy wykorzystują do tego specjalny przyrząd, jednak my możemy wykonać tę czynność bez ich pomocy, ponieważ jest ona podobna do odpowietrzania układu hamulcowego. Niezbędne będą dwa litry nowego płynu hamulcowego. Zaczynamy od spuszczenia płynu ze zbiorniczka używając pipety bądź strzykawki.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana klocków i tarcz przednich

Kolejność wykonywanych działań jest taka sama, jak przy odpowietrzaniu układu hamulcowego. Konieczne jest regularne nalewanie płynu do zbiorniczka wyrównawczego. Nie można dopuścić do całkowitego opróżnienia układu. W takim wypadku będzie wymagane odpowietrzanie w warsztacie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...