Peugeot 206: sprawdzenie i regulacja luzów zaworowych w silniku benzynowym 1.4

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Sprawdzenie i regulacja luzów zaworowych w silniku benzynowym 1.4 w Peugeocie 206.
Kontrola luzów zaworowych jest bardzo ważna. Niepoprawny luz negatywnie wpływa na pracę naszego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli i regulacji.

Wraz z rosnącą temperaturą silnika następuje rozszerzenie elementów napędu zaworów. Jest to uwzględnione przez luz pomiędzy wałkiem rozrządu, dźwigniami zaworów i ich trzonkami. Jeżeli zawory mają poprawnie pracować musi być on idealnie ustawiony. Na początku warto wiedzieć, co powoduje zbyt mały luz.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana kierownicy

W takim przypadku zawory nie przylegają szczelnie do gniazd. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne dla rozgrzanych zaworów wylotowych. Powstaje sytuacja, gdzie ciepło nie może być oddane gniazdom. Efektem tego jest deformacja lub pękanie krawędzi grzybka oraz wypalenie gniazd zaworów. Jak to się przekłada na pracę silnika? Przede wszystkim spada ciśnienie sprężania poprzez niedomknięty zawór, samochód traci moc i silnik uruchamia się z dużymi problemami. Oczywiście to wszystko łączy się z większym spalaniem.

Zbyt duży luz powoduje zbyt późne otwieranie się zaworów. Efekt jest tak, że cylinder nie napełnia się w całości, czego efektem jest utrata mocy. Napęd zaworów pracuje głośniej i szybciej się zużywa. Luzy zaworowe należy sprawdzić po remoncie silnika lub gdy jest słyszalne wyraźne klekotanie zaworów. Przed rozpoczęciem pracy należy zaopatrzyć się w uszczelkę pokrywy głowicy. Przy demontażu ulega zniszczeniu.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana świec zapłonowych i żarowych

W silniku benzynowym 1.4 wartości luzów zaworowych są następujące: dla zaworu dolotowego 0.2mm, dla zaworu wylotowego 0.4mm. Zaczynamy od demontażu przewodu podciśnienia z pokrywy głowicy. Następnie odkręcamy samą pokrywę. W tym celu należy wykręcić śruby po jej lewej i prawej stronie. Unosimy ją do góry i zsuwamy z szpilek tuleje dystansowe wraz z blaszaną osłoną.

Teraz przyglądamy się dokładnie wszystkim elementom. W przednim rzędzie znajdują się zawory wylotowe natomiast w tylnym zawory dolotowe. Proponujemy ustawianie luzów według poniższego schematu. Zaczynamy od pierwszego cylindra,. który znajduje się najdalej od rozrządu. Pierwszy numer oznacza zawór dolotowy a drugi wylotowy.

  • 1 cylinder – 3 i 4
  • 2 cylinder – 1 i 3
  • 3 cylinder – 4 i 2
  • 4 cylinder – 2 i 1

Pomiaru dokonujemy za pomocą szczelinomierza. Wsuwamy odpowiednią blaszkę pomiędzy dźwignię i końcówkę trzonka zaworu. Jeżeli przesuwa się płynnie bez większego oporu oznacza to prawidłowy luz. Kiedy stwierdzimy, że jest niepoprawny musimy go wyregulować. Robimy to w następujący sposób. Odkręcamy śrubę kontrującą i za pomocą śrubokręta ustawiamy prawidłowy luz obracając śrubą regulacyjną. Nie powinniśmy mieć żadnego problemu z lokalizacją, jest dobrze widoczna.

Zobacz też: Peugeot 206: wymiana oleju silnikowego

Dokręcamy nakrętkę kontrującą i ponownie sprawdzamy luz. Jeżeli jest wszystko dobrze, zakładamy pokrywę stosując nową uszczelkę.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...