BMW E39: układ napędowy przegląd i konserwacja

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
BMW E39 układ napędowy przegląd i konserwacja fot. moto.wieszjak.pl
Od sprawnego układu napędowego zależy czy nasze auto będzie sprawnie jeździć. Poniżej znajduje się opis jak dokonać przeglądu i konserwacji takiego układu w BMW Serii 5 E39

Na początku przedstawimy ogólny plan działań serwisowych zmierzających do przeglądu układu napędowego i jego konserwacji w BMW Serii 5 E39.  Zaczniemy od sprzęgła. Tutaj sprawdzimy: szczelność giętkich i sztywnych przewodów, poziom płynu hamulcowego oraz stan zużycia naszego sprzęgła. Kolejnym krokiem będzie dokonanie przeglądu manualnej skrzyni biegów. Dokonamy kontroli wzrokowej i wymienimy olej (co 80 000km). Podobnie postępujemy z przekładnią główną, olej wymieniamy po pokonaniu identycznego dystansu. Na końcu dokonamy sprawdzenia półosi. Skoncentrujemy się na stanie osłon.

Zaczynamy od sprzęgła. Po dokładnych oględzinach wszystkich połączeń i przewodów nadszedł czas na ocenę stanu technicznego. Oczywiście nie ma potrzeby wymontowania go z samochodu. W autoryzowanych stacjach obsługi stosowany jest do tego specjalny sprawdzian. Pomiar, jaki uzyskamy pozwoli nam ostatecznie podjąć decyzję, co do wymiany tarczy sprzęgła. Nie należy kierować się jałowym skokiem pedału sprzęgła. w BMW Serii 5 E39 mechanizm ten nie wymaga regulacji. Jeżeli mamy dostęp do takiego sprawdzianu, kontrolę przeprowadzamy w następujący sposób. Na początku musimy unieść samochód. W tym celu będzie nam potrzebny kanał lub platforma warsztatowa. Poradzimy sobie również za pomocą zwykłego podnośnika typu „żaba”.

Zobacz też: Regularna kontrola i serwis układu hamulcowego

Odkręcamy dwie śruby typu Torx i zdejmujemy siłownik wysprzęglający z obudowy skrzyni biegów. Nie ma potrzeby demontażu przewodów hydraulicznych. Wkładamy sprawdzian w otwór po siłowniku wysprzęglającym i dociskamy go. Spoglądamy na skalę i odczytujemy wynik naszego pomiaru. Jeżeli mieści się w czerwonej skali, konieczna jest wymiana tarczy sprzęgła. Jednak nie każdy ma dostęp do takiego urządzenia. Pozostaje nam inna metoda, dostępna dla wszystkich. Wrzucamy 5 bieg, wciskamy pedał sprzęgła i uruchamiamy silnik. Puszczamy powoli sprzęgło i wciskamy gaz. Jeżeli silnik nie zgaśnie oznacza to zużycie sprzęgła. Nie możemy zbytnio nadużywać tej metoda. Jest ona bardzo dużym obciążeniem dla niego.

Kolejny krok to sprawdzenie stanu manualnej skrzyni biegów. Oglądamy dokładnie całą skrzynię biegów w poszukiwaniu ewentualnych wycieków. Jeżeli nie stwierdzamy żadnych nieprawidłowości to przechodzimy do wymiany oleju. Robimy to, co 80 000km. Do przeprowadzenia całej operacji nie są nam potrzebne wyszukane narzędzia. Podstawa to zakup odpowiedniego oleju przekładniowego. W tym celu najlepiej udać się do autoryzowanej stacji obsługi i zakupić rekomendowany przez nią olej. Prawidłowy stan oleju powinien sięgać do dolnej krawędzi korka wlewu. Skrzynia biegów powinna być delikatnie rozgrzana, jednak do takiego stopnia, żeby móc ją dotknąć ręką. W razie potrzeby można wykonać 10 minutową jazdę próbną. Na początku musimy unieść samochód. W tym celu będzie nam potrzebny kanał lub platforma warsztatowa. Poradzimy sobie również za pomocą zwykłego podnośnika typu „żaba”.

Odkręcamy korek wlewowy ze skrzyni biegów i podstawiamy puste naczynie pod skrzynie biegów. Teraz wykręcamy korek spustowy i czekamy aż spłynie cały olej. Wkręcamy korek spustowy i przystępujemy do napełniania przekładni. Poniżej znajduje się rozpiska ilości oleju w zależności od rodzaju silnika.
• 520i – 1.1L
• 523i, 528i, 525tds – 1.2 L
• 540i – 1.75L

Należy pamiętać, żeby nie wlać więcej oleju niż do dolnej krawędzi wlewu. Zakręcamy korek, montujemy osłonę silnika i opuszczamy auto. Odpalamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Kolejna czynność serwisowa to wymiana oleju w tylnym moście. Dokonujemy jej, co 80 000km. Do całej operacji będzie nam potrzebny zestaw kluczy imbusowych 10 lub 12 do korka wlewowego i spustowego, olej 75W90, dwa pierścienie uszczelniające 22x27.
Koszt zakupu 1 litra takiego oleju to wydatek ok. 50zł.

Zobacz też: Jak często trzeba wymieniać filtr powietrza, czy można to zrobić samemu?

W przypadku mostu postępujemy podobnie jak ze skrzynią biegów. W BMW Serii 5 E39 musi mieć taką temperaturę, żeby można było się dotknąć. W razie potrzeby należy wykonać 10 minutową jazdę w celu rozgrzania oleju. Na początku musimy unieść samochód. W tym celu będzie nam potrzebny kanał lub platforma warsztatowa. Poradzimy sobie również za pomocą zwykłego podnośnika typu „żaba”. Wykręcamy korek wlewu oleju za pomocą klucza imbusowego. Jeśli wycieknie olej to znak, że stan był prawidłowy i nie ma wycieków. Podkładamy puste naczynie i odkręcamy korek spustowy. Czekamy aż spłynie cały płyn w międzyczasie zbierając opiłki z namagnesowanego korka. Zakręcamy go i napełniamy most. Wszystkie modele poza 540i (1,2l) wymagają 1l oleju. Dokręcamy korek wlewu wraz z nowym pierścieniem uszczelniającym.

Na końcu pozostaje sprawdzenie półosi napędowych. Na początku musimy unieść samochód. W tym celu będzie nam potrzebny kanał lub platforma warsztatowa. Poradzimy sobie również za pomocą zwykłego podnośnika typu „żaba”. Szukamy śladów smaru, sprawdzamy czy wszystkie opaski są prawidłowo zaciśnięte. Wspomagając się mocną lampą kontrolujemy osłony pod względem pęknięć. W przypadku znalezienia jakiejś nieprawidłowości należy ją bezzwłocznie wymienić.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...