Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów?

Producenci aut zalecają, aby utrzymywać poziom oleju dokładnie w połowie skali. Pomiędzy oznaczeniem MIN i MAX. Fot. Newspress
Sprawdzanie poziomu oleju w silniku i skrzyni biegów jest w dłuższej perspektywie kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. W poradniku tym podpowiadamy, jak sprawdzić poziom oleju w silniku i skrzyni biegów.

Poziom oleju w silniku możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Dobrze jest wcześniej uruchomić samochód na krótki czas, np. wybrać się na krótką przejażdżkę, a następnie wyłączyć silnik i odczekać około 10 minut, aby olej ściekł do miski olejowej. Po otwarciu maski musimy odszukać bagnet. Jego rączka zazwyczaj jest pomalowana na jaskrawy kolor tak, aby był łatwy do zauważenia. Należy wyjąć go z gniazda (czasem może to wymagać lekkiego szarpnięcia), a następnie wytrzeć w czysty kawałek ręcznika papierowego lub szmatki. Musimy ponownie umieścić bagnet na miejscu i wyjąć, gdyż dopiero wtedy będziemy mogli odczytać właściwy poziom oleju. Na bagnecie znajdują się dwie linie, oznaczone odpowiednio literą „L” (z ang. low) dla minimalnego poziomu i literą „F” (z ang. full) dla poziomu maksymalnego. 

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

Zazwyczaj producent zaleca, aby utrzymywać poziom oleju dokładnie w połowie między tymi dwoma granicami, w niektórych autach jednak wymagany jest poziom maksymalny. Jeśli poziom oleju jest zbyt niski, należy koniecznie go uzupełnić. W pokrywie głowicy silnika znajduje się zabezpieczony nakrętką otwór, przeznaczony właśnie do tego celu. Należy usunąć nakrętkę, dolać właściwego dla naszego silnika oleju i ponownie sprawdzić jego stan, najlepiej powtarzając procedurę z uruchomieniem silnika przed pomiarem. 

Kolejnym urządzeniem, w którym musimy skontrolować stan płynów jest automatyczna skrzynia biegów. Olej powinien być sprawdzany, gdy silnik pracuje. Bagnet z reguły znajduje się w pobliżu bagnetu miski olejowej silnika. Jego uchwyt także powinien być jaskrawy, a oznaczenie właściwego poziomu jest identyczne. Pomiaru dokonujemy dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku sprawdzania oleju silnikowego. Wycieramy bagnet, a następnie umieszczamy go z powrotem na miejscu, aby jeszcze raz wyciągnąć i prawidłowo odczytać stan.

Rzadko zdarza się, że jest on zbyt niski a jeśli tak, oznacza to wyciek. Z taką usterką należy udać się do mechanika. Warto też dokładnie obejrzeć kolor oleju. Jeśli jest ciemny lub czarny, najpewniej przyszedł czas na jego wymianę, co polecamy również oddać w ręce fachowca. Ważne, aby przed sprawdzaniem oleju w skrzyni biegów zdjąć z szyi wszystkie przedmioty czy ozdoby (np. wisiorek, krawat czy klucze na smyczy), aby nie wkręciły się w chodzący wiatrak chłodnicy silnika.

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

W manualnej skrzyni biegów procedura sprawdzania płynu jest bardzo trudna, nie raz wymaga rozmontowania kilku elementów samochodu więc polecamy udać się na kontrolę do mechanika. W zależności od zaleceń producenta, powinniśmy robić to co 40 do 120 000 przejechanych kilometrów. Może również zdarzyć się, że w naszym samochodzie kontrola oleju w automatycznej skrzyni biegów również będzie wymagała pomocy specjalisty, gdyż producent nie zapewnił łatwej metody pomiaru.

O sprawdzaniu płynów z pewnością musimy pamiętać. Są one na tyle ważnym elementem, że bez ich kontrolowania i uzupełniania moglibyśmy doprowadzić do całkowitego zniszczenia elementów samochodu. Silnik bez oleju natychmias zatarłby się, a remont byłby właściwie niemożliwy lub nieopłacalny. To samo dotyczy skrzyni biegów. W przypadku braku oleju mogłaby się zatrzeć i nie nadawać do remontu. Pamiętajmy więc o tym, aby raz na jakiś czas poświęcić płynom trochę uwagi.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...