Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
reflektory laserowe w BMW M4 / BMW
Światła w samochodzie pełnią kluczową role w utrzymaniu prawidłowego bezpieczeństwa jazdy. Jakie są ich rodzaje oraz funkcje?

Światła w samochodach

Dzisiejszy samochód to niezwykle zaawansowana konstrukcyjnie maszyna. W porównaniu do swojego protoplasty z XIX wieku jest niczym niewykrywalny bombowiec strategiczny B2 na tle szybowca. Obecnie klient oczekuje od auta nie tylko ekonomicznego, a zarazem dynamicznego silnika, klimatyzacji, systemu stabilizacji toru jazdy czy dużego bagażnika, ale także wielu nowoczesnych gadżetów. Wifi, kamery na podczerwień czy fotele z funkcją masażu coraz częściej spotkać można w relatywnie niedrogich autach. To co jednak zawsze było i jest mile widziane w każdym samochodzie, niezależnie od jego wieku, to dobre oświetlenie. Mimo upływu lat to właśnie od świateł auta w dużej mierze nadal zależy nasze zdrowie i życie.

Zobacz też: Światła uniwersalne - Audi A8 i reflektory Matrix LED

Pierwsze lampy pełniły funkcję oznaczającą pojazd, a nie oświetlającą drogę. Stosowano do tego celu lampy naftowe i lampy karbidowe. Pierwsze światła podobne do tych, których używamy obecnie, pojawiły się w 1913 roku, jednak miały one bardzo małą moc. W roku 1924 pojawiły się żarówki Philips Duplo, które miały dwa żarniki i dawały możliwość korzystania z nich jako świateł mijania i drogowych.

Nowoczesne oświetlenie coraz częściej oparte jest diodach LED zamiast na tradycyjnych żarówkach halogenowych.

Volvo

Volvo

Dzisiejsze oświetlenie jest zdecydowanie bardziej zaawansowane. Coraz częściej żarówka halogenowa i żarnik ksenonowy ustępują miejsca diodom LED czy zwierciadłom laserowym. Jakie są jednak główne rodzaje oświetlenia samochodowego? Które światła określa się mianem "długich"? Co to znaczy jechać na pozycjach?

Światła mijania, drogowe, do jazdy dziennej i pozycyjne - czym się różnią?

Najważniejsze światła w aucie to światła mijania. Ze względu na krótki zasięg nazywane są często krótkimi. Przeznaczone są do jazdy od zmierzchu do świtu (choć po zmroku możemy wesprzeć ich pracę światłami drogowymi, jeśli z przeciwka lub przed naszym autem nie porusza się inny pojazd) oraz w warunkach pogorszonej widoczności będącej następstwem mgły, deszczu. Policjant może także ukarać kierującego jeśli ten nie użyje ich w warunkach dużego zachmurzenia. Warto pamiętać o prawidłowym ustawieniu świateł (np. po wymianie żarówek), bowiem na skutek wstrząsów w czasie jazdy ulegają one przestawieniu i mogą poważnie oślepiać innych kierowców. W takiej sytuacji policjant może odebrać kierowcy dowód rejestracyjny samochodu.

Zobacz też: Nowe światła LED do jazdy dziennej

Światła drogowe mają zdecydowanie większy zasięg od świateł mijania jednak mogą być używane wyłącznie od zmierzchu do świtu. Co więcej potrafią one skutecznie oślepiać innych kierowców (nawet w dzień !) dlatego mogą być używane tylko wtedy, gdy przed autem nie ma innych pojazdów. Strumień światła oświetla drogę symetrycznie, czyli równomiernie prawą i lewą część drogi (światła mijania oświetlają drogę w sposób niesymetryczny, doświetlając mocniej prawe pobocze). 

Obecnie produkowane samochody posiadają także światła do jazdy dziennej. Zgodnie z definicją zawartą w Regulaminie nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej zostały one opisane jako światła skierowane do przodu, służące poprawie widoczności pojazdu podczas jazdy w dzień. Regulamin określił również techniczne warunki działania świateł, m.in. powinny się one włączać automatycznie przy uruchomieniu silnika, automatycznie powinny gasnąć jeśli zostaną włączone światła mijania lub przeciwmgłowe. Warto pamiętać, aby nie polegać całkowicie na komputerze auta, który ustala moment przełączenia świateł do jazdy dziennej na światła mijania. W warunkach dużego zachmurzenia czujnik może uznać, że mimo wszystko widoczność jest dobra i nie przełączy świateł. Opinia policjanta może się jednak diametralnie różnić, co skutkować może mandatem.

Zobacz też: Zasady używania świateł mijania i świateł do jazdy dziennej

Popularne zwłaszcza w latach 90-tych, światła przeciwmgłowe, były chętnie wybierane jako dodatkowa opcja do auta także z uwagi na atrakcyjny wygląd pojazdu. W rzeczywistości ich rola polega na oświetlaniu drogi w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. W samochodach występują przednie i tylne światła przeciwmgielne (tylne praktycznie w każdym aucie, przednie najczęściej jako opcja). Przednie stosujemy, gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi lub gdy zezwalają na to znaki. Tylnych świateł przeciwmgłowych możemy użyć tylko w przypadku, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.

Oczywiście poza wspomnianym typami świateł, każde auto wyposażone jest w kierunkowskazy służce sygnalizacji zmiany kierunku poruszania się, światła pozycyjne (zapewniające oświetlenie podczas postoju, które powinny zapewnić widoczność pojazdu przy dobrej przejrzystości powietrza z 300 metrów), światła awaryjne (używane podczas postoju będącego wynikiem uszkodzenia pojazdu lub wypadku) czy światła hamowania „stop”  (uruchamiają się automatycznie w momencie naciśnięcia pedału hamulca).

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...