Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

Jakub Tujaka
rozwiń więcej
olej Fot. Fotolia
O konieczności wymiany oleju silnikowego pamięta większość kierowców, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ważnych płynów eksploatacyjnych jest znacznie więcej. Aby auto było sprawne i bezpieczne należy czasem wymieniać także oleje przekładniowe, płyny hamulcowe i sprzęgłowe, chłodziwa i płyny do układów wspomagania.

Aby samochód był sprawny technicznie wymaga regularnych przeglądów i wymian części eksploatacyjnych. Producenci aut planują przeglądy w serwisach nawet co 35 tysięcy kilometrów, przez co wymagania w stosunku do różnych podzespołów rosną. Aby dłużej zachowywały one sprawność, muszą pracować w jak najlepszym środowisku, które zapewniają oleje i filtry.

W przypadku serwisowania kilkuletnich samochodów, których podzespoły są o wiele bardziej zużyte, wymiany płynów eksploatacyjnych są równie istotne.

Przy wyborze serwisu, który dokona przeglądu, nie kieruj się ceną

Przed podjęciem decyzji, o wyborze serwisu należy sprawdzić, jakie czynności wchodzą w zakres przeglądu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy przepłacimy za najprostszą usługę, lub zapłacimy jedynie za diagnozę drobnych usterek.

Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Najczęściej podstawowy przegląd okresowy obejmuje jedynie wymianę oleju silnikowego, filtra oleju i powietrza. Pozostałe płyny eksploatacyjne są pomijane.

Wysoka jakość musi kosztować 

Warto też sprawdzić jakość produktów oferowanych przez dany warsztat. Najczęściej promocyjne ceny usług w warsztatach oznaczają używanie tańszych produktów o niskiej jakości. Nieuczciwy właściciele warsztatów wiedzą, że klienci na pierwszy rzut oka nie rozróżnią tanich produktów. Jednak tanie produkty nie dorównują skutecznością ich drogim odpowiednikom i znacznie gorzej chronią podzespoły przed zużyciem.

Warto także pamiętać, że oleje, płyny i filtry zastosowane w aucie muszą być zgodne z zaleceniami producenta auta.

Zobacz też: Jak działa Haldex 5?

Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

Różne modele aut, a nawet różne wersje silnikowe wymagają innego osprzętu, a co za tym idzie innych płynów eksploatacyjnych wymienianych w innych momentach.

Jeśli chodzi o olej silnikowy, producenci zalecają wymiany co 15-35 tysięcy kilometrów, jednak nie rzadziej niż raz na rok lub dwa lata.

Oleje przekładniowe w skrzyniach biegów i mostach napędowych powinno się wymieniać co około 100 tysięcy kilometrów. Są jednak przypadki, kiedy producenci nie zalecają wymian wcale.

Płyny chłodnicze mają trwałość od 2 do 5 lat lub od 100 do 250 tysięcy kilometrów.

Płyny hamulcowe powinniśmy wymieniać co  dwa lata.

Płyny do układów wspomagania powinniśmy sprawdzić przynajmniej raz na dwa lata.

Zobacz też: Drogi o układzie pasów 2+1. Czy to się sprawdza?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...