Kobiety coraz lepiej radzą sobie z obsługą techniczną samochodów

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Wymiana opony to najbardziej kłopotliwa czynność dla kobiety. Pomoc ze strony mężczyzny wręcz wskazana! / Adam HARRY Charuk / Adam HARRY Charuk
Kobiety, mimo że z natury delikatne, coraz lepiej radzą sobie z obsługą auta i jego codzienną eksploatacją. W wielu przypadkach poradzą sobie bez pomocy mężczyzn. Czy my faceci jesteśmy jeszcze im potrzebni?

Zakup auta to tak naprawdę dopiero początek problemów, z jakimi zmierzyć się musi jego nowy właściciel. Nawet zadbany pojazd, regularnie serwisowany i naprawiany, potrafi napsuć krwi niejednemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi by uszkodzeniu ulegał opona bądź zderzak w naszym pojeździe, albo by zaświeciła się np. kontrolka od ciśnienia oleju w silniku. Pół biedy, gdy za kierownicą pojazdu jest mężczyzna, który na przestrzeni wieków, będąc odpowiedzialnym za budowę czy naprawę pojazdów lub domostw, nabrał wiedzy, umiejętności i przede wszystkim przekonania, że poradzi sobie z każdym problemem technicznym. W gorszej sytuacji wydają się być kobiety, na których barkach dawniej spoczywały zupełnie odmienne obowiązki, a dziś muszą w wielu przypadkach radzić sobie z takimi samymi problemami jak mężczyźni. Jakie czynności związane z obsługą auta są dla pań najtrudniejsze? Z jakimi awariami radzą sobie samodzielnie, a w rozwiązaniu których skazane są na pomoc ze strony mężczyzn?

Ankieta przeprowadzona przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Castrol, pozwala zauważyć, że kobiety coraz częściej radzą sobie z problemami na drodze w sposób samodzielny. Chęć udowodnienia mężczyznom własnej niezależności powoduje, że systematycznie poszerzają one swoją wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi auta.

Zobacz też: Na co zwracają uwagę kobiety kupując samochód?

Czynności eksploatacyjne, z którymi poradzi sobie większość kobiet

Prawie wszystkie panie bez problemu radzą sobie z tankowaniem pojazdu czy dolaniem płynu do spryskiwaczy (odpowiednio 95% i 81%). Ponad połowa kobiet umie skontrolować poziom oleju w silniku, a w razie potrzeby 50% ankietowanych uzupełni jego braki. To co sprawia paniom największe kłopoty to wymiana żarówki. Tu należy zaznaczyć, że w wielu nowoczesnych autach dostęp do tego elementu jest tak utrudniony, że nawet mężczyźni miewają z tym problemy (np. Mercedes A-klasa W168). Na ustach przedstawicielek płci pięknej rzadko gości uśmiech, gdy trzeba wymienić koło. Ponad połowa z nich nigdy tego nie zrobiła, ani nie potrafiłaby tego wykonać gdyby zaszła taka potrzeba.

Czy zatem panie są skazane na wsparcie ze strony mężczyzn? W poważniejszych awariach na pewno, ale w podstawowych czynnościach eksploatacyjnych radzą sobie doskonale bez ich pomocy. Tylko, że z drugiej strony, który mężczyzna na widok pięknej kobiety potrzebujące pomocy, nie zatrzyma się by ratować ją z opresji?

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...