Dodatkowe bagażniki w kabrioletach

Daniel Kowieski
rozwiń więcej
Bagażnik na klapę coupe lub kabrioletu / fot. Fotolia
Decydując się na kupno małego, dwuosobowego kabrioletu nie kierujemy się rozumem czy funkcjonalnością. Szukając małych roadsterów typu Mazda MX-5 czy Fiat Barchetta priorytetem jest przyjemność z jazdy i wygląd auta. Często taki pojazd jest drugim lub nawet trzecim w rodzinie.

Jednak nawet w przypadku posiadania większego samochodu, może się zdarzyć, że będziemy chcieli naszym kabrioletem pojechać gdzieś dalej. Zabrać drugą osobę i wyjechać, powiedzmy na 2-3 dni urlopu, ciesząc się przy tym otwartą kabiną. Tutaj powstaje problem, bo bagażnik w tego typu pojazdach jest raczej mikroskopijny, może zmieścić jedną walizkę lub większą torbę. Rozwiązaniem jest ułożenie bagaży na siedzeniu pasażera, lecz w przypadku podróży we dwoje pomysł ten odpada z przyczyn technicznych.

Zobacz też: Mazda MX-5 Special Edition Spring 2012

Alternatywą dla tej nieciekawej sytuacji, może być stelaż montowany na tylnej klapie. Jest to coś w rodzaju bagażnika dachowego umiejscowionego po prostu w innym miejscu. Takie rozwiązanie pozwoli nam przetransportować dodatkową walizkę lub inne przedmioty o zbliżonych gabarytach. W skrajnych przypadkach może to być nawet snowboard.

Zobacz też: Renault Nepta: czterosobowy Gullwing... kabriolet?

Konstrukcja jest instalowana na klapie bagażnika specjalnymi „łapami” lub uchwytami. Są to metalowe elementy wyłożone z reguły gumą (aby zapobiec uszkodzeniu lakieru). Jeśli ktoś i do tego nie jest przekonany, może dokupić specjalne podkładki z materiału. Będziemy mieli wtedy stuprocentową pewność, że powłoka lakiernicza na ukochanym samochodzie się nie uszkodzi.

Zobacz też: Kabriolety za 40 000 zł

Niestety, tego typu dodatki mają też wady. Bagaż jest przywiązany jedynie pasami i w momencie pozostawienia auta na parkingu ryzykujemy jego kradzież. Również podczas deszczu rozwiązanie raczej się nie sprawdzi (chyba, że do bagażnika dokupimy odpowiednią, aluminiową walizkę, która może podnieść atrakcyjność samochodu). Samo zdobycie stelażu też nie należy do łatwych i tanich. Nie jest to element powszechnie używany i stosowany w wielu modelach (w Polsce to głównie starsze modele Mazdy - MX-5, Toyoty - MR2 i Fiata – Barchetta). Znalezienie elementu nowego poza ASO (cena w Polsce to prawie 2000 zł w przypadku Mazdy!) graniczy z cudem. W grę wchodzi jedynie sprowadzenie z innego kraju. Łatwiej wyszukać używane części, jednak trzeba na to zarezerwować trochę czasu i również pieniędzy. Przeszukując oferty na portalu aukcyjnym eBay trafimy na kilkanaście aukcji dotyczących sprzedaży takich bagażników. Wszystkie znajdują się w Wielkiej Brytanii, ceny zaczynają się od niecałych 130 funtów (dedykowane pasy do zamocowania ok. 50 funtów) i kończą na prawie 400 w przypadku MX-5. Koszt stelażu do Fiata Barchetta to ok. 500 euro

Zobacz też: Jak prawidłowo dbać o dach w kabriolecie?

Gdy już zdobędziemy poszukiwany element, pamiętajmy, że ma on ograniczenie obciążenia. Nie pakujmy na niego ciężkich pakunków, bo mimo sporej wytrzymałości samej konstrukcji (ok. 80kg) może nie wytrzymać klapa w samochodzie. Duże obciążenia spowoduje zniszczenie uszczelek i wgięcie się blachy. Sam montaż nie należy do skomplikowanych ani czasochłonnych. Stosować się trzeba jedynie do zasady, że wyższe ramię bagażnika powinno znajdować się bliżej kabiny auta. Może się wydawać, że zamontowana walizka wypadnie podczas gwałtownego ruszania, ale to nie prawda. Dobrze przypięta pozostanie na swoim miejscu. Natomiast w razie wypadku, może to uchronić nas przed ewentualnym wpadnięciem bagażu do środka samochodu. Taki układ pozwoli też przewieźć chociażby snowboard, który nie zahaczy o dach.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...