Jakie podzespoły samochodu można regenerować?

Regeneracja podzespołów; Fot. Fotolia
Awaria lub zużycie części samochodu nie jest jednoznaczna z trafieniem jej do kosza lub na złom. Niektóre podzespoły można poddać zabiegowi regeneracji, co niższym kosztem niż wymiana, przywróci je do stanu fabrycznego.

Niektóre elementy samochodu nie zużywają się w całości, więc z powodzeniem można naprawić tylko pracujące części danego podzespołu, a pozostałe oczyścić i wykorzystać po raz kolejny. Na tym polega istota regeneracji. Jeżeli wykonano ją starannie, zregenerowana cześć będzie pracowała tak samo jak nowa, a w niektórych przypadkach nawet lepiej, ponieważ w procesie regeneracji można wyeliminować pewne błędy konstrukcyjne, które przyczynić się mogły do awarii danego elementu.

Zobacz też: Jak wybudować kanał w garażu? Na co zwrócić uwagę?

Odnawianie części samochodowych ma sens również ze względów ekologicznych, ponieważ do jego przeprowadzenia zużywa się znacznie mniej surowców niż do wyprodukowania nowej części. Potwierdzeniem słuszności tego toku myślenia jest to, że regeneracją zajmują się również renomowani producenci nowych części. Niższa cena przekonać może klienta, który waha się, czy kupić nowy tani zamiennik nieznanego pochodzenia, czy odnowiony, markowy podzespół. Jakie części można z powodzeniem poddawać regeneracji?

Zobacz też: Czy warto stosować dodatki do paliwa?

Alternator

Jeżeli posiadamy zepsuty, ale kompletny alternator, oddanie go do regeneracji jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Nowe elementy dobrej jakości są bardzo drogie, więc opłaca się odnawiać alternatory, w których sprawna pozostała tylko obudowa (w razie jej pęknięcia możliwe jest spawanie). Zregenerowany w profesjonalnym warsztacie alternator może pracować nawet lepiej niż nowy, co znane jest choćby właścicielom samochodów marki Fiat, którym doskwiera niefortunne umiejscowienie tego podzespołu.

Rozrusznik

W przypadku rozrusznika zasady przyjęcia go do odnowienia są w zasadzie takie same jak przy alternatorze, a skuteczność naprawy jest również bardzo wysoka. Oszczędności na regeneracji mogą sięgać aż 75% ceny fabrycznie nowego elementu.

Przekładnia kierownicza

Wycieki i luzy w przekładni kierowniczej są częste w wielu modelach samochodów. Ceny nowych elementów mogą przyprawić o ból głowy, więc wyjściem jest w wielu przypadkach regeneracja. Warunkiem jest jednak, aby maglownica nie nosiła oznak nadmiernego zużycia oraz nie była skorodowana.

Tarcze hamulcowe

Jeżeli tarcze w naszym samochodzie są delikatnie zwichrowane lub nierównomiernie zużyte, można je poddać procesowi przetoczenia. Da się go wykonać bez zdejmowania tarcz z piasty, ale warunkiem jest, aby po przetoczeniu grubość tarczy nie była mniejsza od minimalnej, dopuszczalnej przez producenta.

Zobacz też: Jak naprawić rozrusznik?

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...