Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 2)?

Łukasz Krasowski
rozwiń więcej
Paliwo tankujmy wyłącznie na stacjach paliw fot. Newspress

Ceny paliw, szczególnie w ostatnim czasie, stały się trudne do zaakceptowania. Niektórzy by zaoszczędzić, próbują stosować paliwa niekoniecznie pochodzące z oficjalnych stacji paliw.

Paliwo

Użytkowników silników Diesla kusi tankowanie oleju opałowego, jednak jego używanie do napędzania samochodów jest po pierwsze nielegalne i grozi odpowiedzialnością karną, a po drugie nowoczesne silniki z zapłonem samoczynnym mogą szybko ulec awarii kosztownego układu wtryskowego. Na niektórych stacjach dostępny jest tzw. Biodiesel, czyli olej napędowy na bazie roślinnego. Jest on o kilkadziesiąt groszy na litrze tańszy od zwykłego „Diesla”, ale w wielu przypadkach oszczędność tę niweluje zwiększone spalanie silnika zasilanego tym paliwem. Dla posiadaczy silników z zapłonem iskrowym nie ma w zasadzie tańszej alternatywy dla benzyny, ale niektórzy próbują mieszać ją z tzw. gazoliną, co jednak drastycznie obniża liczbę oktanową paliwa i powoduje spalanie stukowe.

Zobacz również: Dlaczego pedał hamulca „wciska się” do podłogi?

Instalacje gazowe

Wiele silników doskonale współpracuje z instalacją na gaz propan – butan lub CNG. Warunkiem jest jednak odpowiedni jej dobór i zestrojenie. Niedopuszczalne jest montowanie tańszych, mieszalnikowych instalacji do nowoczesnych silników z układem EOBD i kolektorem dolotowym z tworzyw sztucznych – to pewne kłopoty. Nie popłaca także oszczędzanie na okresowych przeglądach instalacji, połączonych z jej regulacją oraz wymianą filtrów. Praca silnika na zbyt ubogiej mieszance to ryzyko jego przegrzania lub wypalenia gniazd zaworowych, a mieszanka zbyt bogata powoduje niepotrzebny wzrost spalania.

Zobacz też: Zakupy grupowe - okazje dla zmotoryzowanych

Istnieją również konstrukcje, do których montaż układu zasilania gazem nie jest zalecany. Są to przede wszystkim silniki z mechanicznym wtryskiem paliwa (starsze modele Mercedesa) oraz motory wyposażone we wtrysk bezpośredni. Niektóre silniki wymagają dodatkowego smarowania gniazd zaworowych (np. niektóre modele Forda), więc przy okazji montażu instalacji gazowej nie można o tym zapomnieć.

Zobacz również: Czym grozi jazda ze zużytymi łożyskami?

Serwis

W przypadku samochodów nowych, dopóki trwa ich gwarancja jesteśmy skazani na usługi autoryzowanych serwisów danej marki. Prace mechaniczne wykonane poza ASO, jak również zaniedbanie przewidzianych przez producenta terminów przeglądów może skutkować odebraniem gwarancji. Nawet po jej upływie niektóre modele samochodów wymagają wciąż fachowej obsługi, najczęściej ze względu na skomplikowaną budowę. Praca mechanika bez doświadczenia często powoduje, że oprócz naprawy uszkodzonej części, poniesiemy również koszt usunięcia błędów niefachowego warsztatu.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...