Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 kilometrów?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Warto wiedzieć ile spalimy na dystansie 100 kilometrów Fot. newspres
Ilość paliwa, którego potrzebuje samochód na pokonanie danego dystansu, jest jednym z najważniejszych kryteriów przy ocenie opłacalności eksploatacji danego pojazdu.

Zwykle ocena ta jest powierzchowna i sprowadza się do obliczenia, jakie było zużycie paliwa na 100 km od poprzedniego tankowania do następnego.
Producenci samochodów, oceniając zużywanie przez nie paliwa, posługują się specjalnymi testami. Ich wyniki są dostatecznie dokładne, ale tylko w odniesieniu do samochodów nowych, jeżdżących w warunkach pogodowych i drogowych przyjętych jako średnie. Dlatego mogą różnić się od rzeczywistych nawet o kilkanaście procent, zwłaszcza w przypadku samochodów starych, długo eksploatowanych. Dlatego dla własnych potrzeb warto poznać prawdziwe zużycie paliwa w takich warunkach, w jakich dany samochód jest na co dzień eksploatowany.

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Test należy zacząć od zapisania stanu licznika i zatankowaniu paliwa „pod korek”, czyli do pełna. Potem, przy każdym tankowaniu notować ilość wlanego paliwa, przy czym nie ma potrzeby tankowania za każdym razem do pełna. Po pewnym okresie, np. po tygodniu lub miesiącu, odczytać stan licznika i zatankować do pełna, zapisując ilość wlanego paliwa.

Należy pamiętać, żeby rozpocząć i zakończyć test z pełnym zbiornikiem paliwa. Nie dodawać paliwa wlanego w chwili rozpoczynania testu do ogólnej ilości zużytego do chwili zakończenia testu.

Zobacz też: Jakie objawy towarzyszą usterkom samochodu?

Po pomnożeniu przez 100 liczby litrów wlanego paliwa i podzieleniu go przez liczbę przejechanych kilometrów otrzymujemy wynik, obrazujący średnie zużycie paliwa przez nasz samochód, eksploatowany w rzeczywistych warunkach, z postojami w korkach, z jazdą na niskich biegach po osiedlowych uliczkach itd. Jedynie zużycie paliwa w tzw. trasie, czyli w ruchu pozamiejskim można ocenić na po przeliczeniu ilości zużytego paliwa między dwoma następującymi po sobie tankowaniami. Otrzymany wynik obliczenia również będzie przybliżony, odpowiadający warunkom, w jakich pomiar był przeprowadzany. Na tej samej trasie pokonanej letnią nocą zużycie paliwa może być znacznie niższe, niż podczas jazdy zimą w godzinach porannego szczytu lub po śliskiej nawierzchni.

Zobacz również: Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?

Warto stale kontrolować zużycie paliwa, np. w cyklu tygodniowym. Pozwoli to na wykrycie w porę usterek samochodu, takich jak rozregulowanie się gaźnika lub aparatury wtryskowej, wadliwej pracy układu zapłonowego lub nawet tylko jednej ze świec, blokowania hamulców, poślizgu sprzęgła, zmian w geometrii przedniego zawieszenia powstałych w wyniku wjechania w wyrwę w nawierzchni drogi itp.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...