Jak sprawdzać głębokość bieżnika w oponach?

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Jak sprawdzać głębokość bieżnika w oponach?
Jak prawidłowo sprawdzać głębokość bieżnika w oponach? Gdzie należy przyłożyć miernik, by pomiar był wiarygodny?

Opony to jeden z kluczowych elementów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Producenci ogumienia nie ustają w wysiłkach by skonstruować produkt, który będzie zapewniał najlepszą przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni w każdych warunkach atmosferycznych. Oczywiście na rynku nie jest jeszcze dostępna opona, która spisywałaby się tak samo dobrze na suchym asfalcie i na śliskiej nawierzchni, niemniej w zeszłym roku Michelin pokazał światu prototyp opony CrossClimate, czyli opony letniej z homologacją zimową. Więcej na jej temat (m.in. czym się różni od ogumienia całorocznego) pisaliśmy tutaj.

Zobacz też: W jaki sposób należy przechowywać opony?

Kiedy opony nie nadają się do użytku?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z oponą letnią, zimową, czy całoroczną, żeby ogumienie wykazywała właściwości deklarowane przez producenta nie może być zbyt stare i musi mieć odpowiedniej głębokości bieżnik.

Kiedy opona jest zbyt stara by można ją było bezpiecznie używać? Gdy ma 10 lat. Po takim czasie mieszanka robi się zbyt twarda i nawet, gdy ogumienie nie było używane i nie ma jakichkolwiek mechanicznych uszkodzeń należy je zutylizować. Więcej na temat kiedy opona nie nadaje się do użytku pisaliśmy tutaj

Poza wiekiem, kluczową sprawą dla zachowania opony na drodze jest głębokość bieżnika. Polskie prawo dopuszcza stosowanie opon, w których bieżnik jest głęboki na co najmniej 1,6 mm. Bardziej rygorystyczni w tym zakresie są producenci ogumienia, którzy sugerują, by opony letnie wymieniać w przypadku gdy bieżnik zetrze się do głębokości poniżej 3 mm. Z kolei opony zimowe, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 4 mm.

Zobacz też: Na którą oś założyć bardziej zużyte opony?

Jak prawidłowo sprawdzać głębokość bieżnika?

Producenci opon starają się umożliwić kierowcom łatwiejsze odczytanie głębokości bieżnika stosując w konstrukcji ogumienia różnego rodzaju wskaźniki. Popularne jest np. umieszczenie w rowkach opony specjalnych zgrubień. Gdy bieżnik zetrze się do wysokości zgrubienia jest to oznaka, że oponę należy wymienić. Innym sposobem jest zatapianie w warstwach bieżnika numerów oznaczających jego głębokość. W miarę ścierania się mieszanki gumowej numery stają się widoczne.

Niemniej wciąż najdokładniejszym sposobem na ocenę zużycia bieżnika jest skorzystanie z miernika głębokości. To tanie urządzenie dostępne na wielu stacjach paliw umożliwia łatwą kontrolę stopnia starcia opony.

Pomiaru głębokości bieżnika należy dokonać w kilkunastu miejscach, na całej powierzchni bieżnika zarówno po środku, jak i przy krawędziach. Ułatwi nam to ocenę, czy opona ściera się równomiernie. Jeżeli są istotne różnice w grubości bieżnika na oponie może to świadczyć np. o źle ustawionej zbieżności.

Zobacz też: Jak dokładnie wyważyć koła?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...