Jak wygląda proces wytwrzania alumioniowych obręczy?

Test Lexus NX 300h AWD / Lexus
Stworzenie nowej alufelgi jest procesem złożonym. Lexus postanowił zaprezentować w dużym skrócie jak powstaje felga opracowana specjalnie dla jego samochodów

Lexus produkcja felg aluminiowych

W odległej o 250 kilometrów od Tokio miejscowości Takaoka mieści się fabryka BBS Japan Co. Ltd. – filia działającej od 1970 roku niemieckiej firmy BBS, wytwarzającej koła dla luksusowych aut kilku najsławniejszych marek świata. Japoński zakład zajmuje powierzchnię 38520 merów kwadratowych i zatrudnia 300 pracowników, którzy produkują doskonałej jakości felgi przy użyciu najbardziej wyrafinowanych technologii.

Felgi ze stopów lekkich można wytwarzać na dwa sposoby – za pomocą odlewania lub obróbki plastycznej. Pierwsza metoda, używana przez większość producentów, jest łatwiejsza i tańsza. Druga, stosowana w Takaoka, pozwala uzyskać bardziej jednorodną strukturę metalu, dającą mu większą wytrzymałość. W efekcie wykonane tak elementy mogą być lżejsze i mocniejsze.

Zobacz też: ET felgi - czym jest tzw. off-set?

Proces produkcyjny rozpoczyna się od rozgrzania mających postać płaskiego walca kęsów stopu aluminium do temperatury 480 stopni Celsjusza. Po uzyskaniu właściwej temperatury, kęsy trafiają pod prasę hydrauliczną o nacisku 9000 ton. Urządzenie to, mające wielkość trzykondygnacyjnego budynku, wciska rozgrzany metal w formę. Pod działaniem ogromnej siły metal zachowuje się jak plastelina, przyjmując nowy kształt. Proces ten wykonywany jest trzykrotnie – każde przejście przez prasę przybliża element do ostatecznej postaci. Następnie wstępnie ukształtowana felga trafia na maszynę, w której przez walcowanie wirującej obręczy koła w ciągu czterech-sześciu minut nadawany jest ostateczny kształt. Potem felga poddawana jest wygrzewaniu i chłodzeniu, co porządkuje wewnętrzną strukturę krystaliczną metalu. Po oczyszczeniu powierzchni elementu nadchodzi pora na wstępną kontrolę jakości. Jeśli wyrób pozbawiony jest wad, felga poddawana jest kulowaniu. Bombardowanie drobniutkimi kuleczkami powoduje wytworzenie na powierzchni metalu ściskającego naprężenia własnego, co znacznie zwiększa wytrzymałość zmęczeniową elementu i jego odporność na powstawanie pęknięć.

Proces produkcji felg dla niektórych modeli Lexusa – IS F, RC F i LS F Sport – obejmuje dodatkowy etap, polegający na obróbce diamentowymi narzędziami i precyzyjnym szlifowaniu wybranych powierzchni w odległym o 10 km zakładzie w Oyabe. Nadaje on ramionom felg wyjątkowy wygląd, budzący skojarzenia z ostrzem samurajskiego miecza.

Fabryka w Takaoka pracuje na trzy zmiany przez pięć dni w tygodniu, wytwarzając 600 felg dziennie. Miesięcznie hale BBS Japan opuszcza ok. 12 tysięcy felg, roczna produkcja to około 144 tys. sztuk.

Źródło: materiał prasowy

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...