Felgi, których marek są produkowane w Polsce?

Felgi, których marek są produkowane w Polsce? / Moto.wieszjak.pl
W Polsce zlokalizowane są fabryki, które produkują felgi ze stopów lekkich będące oryginalnym wyposażeniem sprzedawanych BMW, Mercedesów-Benzów, Fordów oraz Volkswagenów. Które firmy produkują felgi w Polsce?

Felgi firm ATT, RONAL, RIAL, ALUTEC i ANZIO są produkowane w Polsce

Na inwestycję w naszym kraju zdecydowała się szwajcarska firma Ronal oraz Uniwheels z Niemiec. Pierwszy koncern to największy producent obręczy na pierwszy montaż. Ma dwie fabryki w Wałbrzychu i jedną w Jelczu. W Stalowej Woli powstają felgi firmy Uniwheels, drugiego po Alcar Group wytwórcy obręczy na rynek wtórny i jednocześnie lidera w obręczach na pierwszy montaż. W Częstochowie już od 1983 roku działa Auto Tip Top Sp. z o.o., jedyna rodzima firma produkująca felgi aluminiowe. – Kierowcy często nie są świadomi tego, że marki ATT, RONAL, RIAL, ALUTEC i ANZIO tworzą Polacy – mówi Filip Biesek, Koordynator Działu Felg w Oponeo.pl. – Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i doświadczeniu specjalistów w zlokalizowanych w naszym kraju fabrykach powstają felgi o ciekawym wzornictwie oraz najwyższej jakości.

Zobacz też: Jakie uszkodzenia felg da się naprawić?

Dlaczego firmy produkują felgi w Polsce?

O tym, że niemiecka i szwajcarska firma otworzyły w naszym kraju fabryki, zadecydowały m.in. finanse. W obniżeniu kosztów pomógł dostęp do specjalnych stref ekonomicznych, gdzie zarówno Uniwheels jak i Ronal zlokalizowały swoje oddziały. Praca polskich filii planowana jest w zagranicznych centrach technologicznych i biurach konstrukcyjnych, ale są one całkowicie samowystarczalne jeśli chodzi o technologię. Obręcze są w nich wyrabiane od chwili roztopienia stopu aluminium do wypuszczenia gotowego produktu. Polska firma Auto Tip Top Sp. z o.o. samodzielnie projektuje modele felg od strony technologicznej oraz wzornictwa. – Dużą część zespołu stanowią pracownicy od lat związani z naszą firmą – mówi Oskar Gorzeński, Kierownik Sprzedaży w Auto Tip Top Sp. z o.o. – To specjaliści, których doświadczenie procentuje na każdym etapie produkcji.
To właśnie doskonale wyszkolona kadra była kolejnym argumentem przemawiającym za otwarciem u nas fabryk przez zagraniczne koncerny. Fachowcy dbają o obręcze, przeprowadzając na każdym etapie produkcji drobiazgowe kontrole. Takie testy pozwalają wykluczyć ze sprzedaży felgi z najmniejszymi nawet wadami. - Prawie 99 proc. naszej produkcji trafia na pierwszy montaż do takich marek aut jak Volkswagen, Audi, Skoda, Mercedes, BMW, Ford, Toyota – mówi Maciej Dejewski, Kierownik Działu Sprzedaży Ronal Polska. – Producenci samochodów wymagają obręczy zachowujących najwyższe standardy.  

Zobacz też: Czym charakteryzują się tańsze felgi bez certyfikatów?

Polska potentatem w produkcji felg

Felgi ATT kupują głównie rodzimi kierowcy. Te tworzone w fabrykach niemieckiego i szwajcarskiego koncernu trafiają jako oryginalne wyposażenie samochodów następujących marek: Mercedes, Audi, Ford, Volkswagen, Fiat, Skoda, Seat i Toyota - Nasza produkcja w samej Stalowej Woli osiąga miliony obręczy rocznie – zaznacza Ireneusz Piątek z Działu Sprzedaży Uniwheels. – Spokojnie można stwierdzić, że Polska jest potentatem w produkcji felg.
Powstające w naszym kraju obręcze firmy Ronal stanowią ponad 30% wyrobów całego koncernu. - Gdy rozpoczynaliśmy działalność felgi aluminiowe nie były tak popularne jak obecnie. Powoli rynek nasyca się - mówi Krzysztof Brosig, Prezes firmy Ronal Polska. - Powodem tego jest nie tylko coraz większe zainteresowanie obręczami na rynku wtórnym, ale również fakt, że w wielu samochodach alufelgi są częścią fabrycznego wyposażenia.

Na wybór obręczy prócz ciekawego wzornictwa i doskonałej jakości może wpłynąć również świadomość, gdzie taki produkt jest wytwarzany. Warto zainteresować się, czy nie powstaje on w granicach naszego kraju.

Źródło: Oponeo

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...