Jak stosować koło zapasowe w sprayu?

Tomasz Korniluk
rozwiń więcej
Coraz częściej, w nowych autach producent zamiast dać koło zapasowe lub dojazdówkę, dodaje puszkę z kołem zapasowym w spray’u. Fot. Fotolia
Coraz częściej, w nowych autach producent zamiast dać koło zapasowe lub dojazdówkę, dodaje puszkę z kołem zapasowym w spray’u. Awaryjny uszczelniacz opon to prosty w obsłudze sposób na „kapcia”.

Puszkę z awaryjnym uszczelniaczem opon bez problemu kupimy w sklepie z częściami do samochodów, na stacji benzynowej czy w dziale motoryzacyjnym większego supermarketu. Jest wielu producentów takich spray’ów i są oferowane różne wielkości puszek - stosowanych w zależności od wymiarów opony - im większa jej szerokość i wysokość, tym więcej środka należy użyć. Ceny koła zapasowego w spray’u wynoszą zwykle od 20 do 40 zł. Przed użyciem musimy przeczytać dokładnie instrukcję obsługi, ponieważ producenci stosują różne zalecenia. Czasami puszka musi być ustawiona do górny dnem, przy jednych spray'ach trzeba wyciągnąć np. gwóźdź który przebił oponę, przy innych nie jest to konieczne.

Zobacz również: Jak wybrać łańcuchy na koła?

Samo użycie awaryjnego uszczelniacza opon jest dość proste. Wystarczy rurkę wychodzącą z puszki wpiąć do wentyla w kole i przycisnąć przycisk na puszce. Gdy opróżnimy całą zawartość puszki, odpinamy wężyk i zakręcamy korek wentyla w oponie. Nie trzeba pompować uszkodzonej opony, mimo iż po wpuszczeniu zawartości spray’u opona wydaje się być pusta. Wystarczy podjechać kawałek i na skutek wstrząsów wpuszczona do opony zawartość spray’u gwałtownie rozpręży się i szczelnie wypełni oponę, jednocześnie zatykając dziurę.

Zobacz również: Czy warto pompować koła azotem?

Po całym zabiegu należy zatrzymać się przy najbliższej stacji benzynowej, by sprawdzić ciśnienie w naprawionej oponie. Powinno być ono prawidłowe, ale pamiętajmy, że koło zapasowe w spray'u nie daje 100% gwarancji, że koło będzie szczelnie. Spray’u nie powinno używać się w przypadku większych dziur, przetarć, rozcięć oraz przy przebiciu bocznej części opony. Naprawiane spray'em koło należy w miarę szybko zawieść do wulkanizatora, ponieważ spray to tylko krótkotrwałe rozwiązanie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...