Prawidłowa temperatura oleju silnikowego

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Wskaźnik temperatury oleju pomoże zachować żywotność silnika i jego podzespołów. Fot. Fotolia
Optymalna temperatura oleju silnikowego zwiększa trwałość silnika spalinowego. Zobacz co powinieneś o niej wiedzieć.

Olej silnikowy to kluczowy element w konstrukcji każdego silnika spalinowego. Zapewnia odpowiedni poziom smarowania jego ruchomych podzespołów poprzez ograniczanie sił tarcia występujących pomiędzy poszczególnymi częściami.

Prawidłowa ochrona silnika spalinowego wymaga przede wszystkim odpowiedniej jakości oleju. Nie każdy jest bowiem taki sam. W zależności od strefy klimatycznej a przez to pogody i pory roku, producenci zalecają stosowanie odmiennych olei. Niezbędne jest bowiem utrzymywanie odpowiedniej temperatury pracy oleju. Od niej zależy jego charakterystyka, a tym samym skuteczność działania.

Temperatura a lepkość oleju

Temperatura oleju ma bezpośredni związek z jego lepkością. Dobierając konkretny jego rodzaj do swojego auta należy wiedzieć, co oznaczają symbole na jego opakowaniu. Na przykład oznaczenie 5W-50 przekazuje nam dwie bardzo istotne dane. Pierwsza cześć – 5W – to wskaźnik temperatury płynięcia, a więc wskaźnik lepkości w niskich temperaturach. Natomiast druga część – 50 – to lepkość w wysokich temperaturach. Im niższa jest pierwsza wartość tym olej lepiej zachowuje swoje parametry przy niskich temperaturach, a im wyższa jest druga tym przy wyższych.

Bardzo popularny na polskim rynku jest olej 10W-40 (zakres temp. -20⁰ C do +35 ⁰ C). Sprawdza się on dobrze w naszej strefie klimatycznej, dlatego jest zalecany przez wielu producentów.

Zobacz też: Pora roku a dobór oleju silnikowego. Czy zimą należy stosować inny olej niż latem?

Problem polega jednak w określeniu optymalnej temperatury oleju dla jego prawidłowego obiegu w silniku i sprawności działania. Z jednej strony zbyt niska jego temperatura pogarsza smarowanie poszczególnych części motoru a tym samym szybszemu zużyciu ulegają podzespoły jednostki napędowej. Zbyt wysoka temperatura grozi natomiast tzw. przepalaniem się oleju, przez co traci on swoją konsystencję, wytrącają się złogi a obieg oleju w silniku zostaje zakłócony. W skrajnych sytuacjach może to doprowadzić nawet do zatarcia motoru.

Optymalna temperatura oleju

Optymalna temperatura pracy oleju to 95-105 ⁰C. Próby jego sprawności wykonuje się przy równych 100 ⁰ C. Jeśli auto podróżuje przez długi czas z dużymi prędkościami to temperatura rzędu 110-115⁰ C nies jest czymś niepokojącym. Jeśli jednak w mieście temperatura przekracza 105⁰ C może to świadczyć o pewnym problemach.

Trzeba pamiętać także, że prawidłowa temperatura oleju silnikowego zależy także od jego rodzaju. Najsłabsze są te mineralne, dla których zabójcze okazują się temperatury powyżej 120⁰C. Oleje w pełni syntetyczne są w stanie wytrzymać nawet 150⁰ C. Pomiar powinien być dokonywany w misce olejowej.

Nie każdy samochodów posiada wskaźnik temperatury oleju. Praktycznie tylko nieliczne modele mają taki w wyposażeniu seryjnym (np. Skoda Rapid, Fabia II, Octavia II i III, Ford Focus ST II, Alfa Romeo 159). Większość osób myli wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej z temperaturą oleju. To dwa różne pojęcia. Co więcej czas rozgrzewania obu cieczy jest odmienny. Olej zdecydowanie wolniej nabiera roboczą temperaturę. Więcej o tym przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz też: Wskaźnik temperatury oleju pomoże wydłużyć żywotność Twojego silnika!

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...