Castrol Magnatec -olej dla krótkodystansowców

Castrol
Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.
rozwiń więcej
Silnik chroniony przez olej / Fot. Casrtol
Do największych uszkodzeń powierzchni elementów jednostki napędowej dochodzi w fazie rozruchu i nagrzewania. We wrześniu na polskim rynku pojawiły się nowe oleje Castrol Magnatec z technologią inteligentnych molekuł, chroniącą silnik już od momentu rozruchu.

Miejski tryb jazdy, krótkie trasy, jazda w korkach i z małą prędkością, częste zatrzymywanie się i ruszanie – to czynniki, które najbardziej obciążają silnik samochodu. Niskie temperatury powietrza powodują, że silnik nie może osiągnąć właściwej temperatury pracy. Specjaliści przekonują, że dopiero nagrzany silnik jest w pełni chroniony. Większość silników osiąga optymalną temperaturę pracy oleju dopiero po ok. 20 minutach jazdy.  

Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych w tym roku przez GfK Automotive na zlecenie Castrol, polski kierowca dziennie przejeżdża średnio 7 tras o długości od 31 do 80 km, przy czym blisko połowa z nich trwa krócej niż 15 minut. Badania wykazały również, że aż 42% badanych porusza się w korkach, z niewielką prędkością, a ponad połowa polskich kierowców jeździ przede wszystkim w mieście (54%).

Zobacz też: Nowy cykl wyścigów – Volkswagen Castrol Cup

Sytuacji nie polepsza fakt, że oleje konwencjonalne nie chronią silnika od momentu przekręcenia kluczyka w stacyjce. Za każdym razem po wyłączeniu silnika spływają one do miski olejowej. Po ponownym uruchomieniu rozpoczyna się obieg oleju, ale przez pewien czas kluczowe elementy silnika są smarowane w sposób niewystarczający, co prowadzi do ich szybszego zużycia. Właśnie te minuty są krytyczne – do 75% uszkodzeń powierzchni kluczowych elementów silnika powstaje, gdy silnik pracuje w zbyt niskiej temperaturze, podczas okresu rozgrzewania.

Naprzeciw temu problemowi wychodzi  „technologia inteligentnych molekuł”, dzięki której olej przywiera do kluczowych powierzchni jednostki napędowej także wtedy, gdy silnik jest wyłączony. Ta dodatkowa warstwa ochronna zabezpiecza silnik już od momentu rozruchu. Inteligentne molekuły są dostępne tylko w unikalnej formulacji gamy olejów Castrol Magnatec. Można ich używać zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych. Są dostępne w wersji syntetycznej – 5W-30 oraz półsyntetycznej – 10W-40 i 15W-40. Wykorzystanie technologii inteligentnych molekuł zapewnia trzy razy dłuższą skuteczność ochrony oraz wyraźne zmniejszenie zużycia silnika już od pierwszego dnia stosowania. Sekwencyjne testy zużyciowe IVA wykazały, że elementy silnika chronione przez molekuły Castrol Magnatec są do 15 razy gładsze, niż te same części przy użyciu zwykłego oleju. Oleje z rodziny Castrol Magnatec gwarantują także ograniczenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji, a praca silnika jest o 1,7 dB cichsza. Olej był testowany w silnikach pracujących 1000 godzin bez przerwy, pod zmiennym obciążeniem, by jak najlepiej oddać warunki, w których dziś jeżdżą samochody.

Zobacz też: Jak Castrol testuje oleje silnikowe?

Nowością w rodzinie Castrol Magnatec są oleje A1 5W-30 oraz C2 5W-30. Pierwszy z nich zapewnia ochronę silników benzynowych i wysokoprężnych, gdzie wymagana jest specyfikacja ACEA A1/B1 lub ACEA A5/B5. Jest szczególnie polecany do samochodów marki Ford, Jaguar, Land Rover, Volvo, Toyota, Honda, Mazda i Mitsubishi. Olej C2 5W-30 jest przeznaczony dla nowoczesnych silników benzynowych i wysokoprężnych z wytryskiem bezpośrednim, układami Common Rail, wyposażonych w turbosprężarki, intercoolery, gdzie producenci rekomendują specyfikację ACEA C2. Jest rekomendowany do silników marki Peugeot i Citroën, z filtrami cząstek stałych, gdzie wymagana jest specyfikacja PSA Approval B71 2290.

Na każdym opakowaniu produktów z serii Magnatec znajduje się przydatne narzędzie obrazujące porównanie zużycia silnika pracującego na oleju Castrol Magnatec z silnikiem pracującym na innym, konkurencyjnym oleju. Na przedniej etykiecie lepkość oleju została oznaczona dodatkowo kolorem, aby ułatwić dobranie właściwego oleju.*

*Badanie zostało przeprowadzone przez GfK Automotive na zlecenie Castrol w lutym 2012 r. Wzięło w nim udział 4512 kierowców z RPA i Europy (w tym 500 z Polski). 70% badanych stanowili mężczyźni, połowa ankietowanych jeździ samochodem w wieku do 5 lat, połowa – starszym. 64% ma samochód z silnikiem benzynowym, 32% – wysokoprężnym.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...