Osłona silnika i skrzyni biegów -dlaczego warto je zamontować w samochodzie?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Spód auta to miejsce, które jest najbardziej narażone na negatywne czynniki zewnętrzne. Montaż stalowych osłon silnika i skrzyni biegów skutecznie ograniczy skalę potencjalnych zniszczeń. / fot. Fotolia
Osłona silnika jest dla przeciętnego kierowcy elementem, o którego istnieniu przekonuje się dopiero wtedy gdy ją uszkodzi. Czy faktycznie jest ona przydatna? Czy fabryczna jest wystarczająca dobra, czy może lepiej zaopatrzyć się w nią w wyspecjalizowanym warsztacie?

Współczesne samochody są w większości przypadków standardowo wyposażone w plastikowe osłony silnika. Ich zasadniczą rolą jest ochrona jednostki napędowej przed mechanicznymi uszkodzeniami, powstałymi na skutek uderzenia kamienia czy zawadzenia pojazdem o wystający na drodze przedmiot. Ograniczają one także negatywny wpływ wody i środków chemicznych na trwałość elementów osprzętu silnika. W najnowszych autach mają one niebagatelny wpływ na poprawny przepływ powietrza pod autem, poprawiając tym samym docisk auta do podłoża przy większych prędkościach. Nie bez znaczenia jest także pozytywny wpływ osłony na komfort akustyczny osób, podróżujących samochodem.

Plastikowa osłona silnika

Samochody, które nie posiadają na liście standardowego wyposażenia osłony silnika, można bez problemu wyposażyć w tego typu element. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup plastikowej osłony (40-200 zł). Jej funkcjonalność może okazać się jednak niewystarczająca, czego koronnym przykładem jest nierzadki widok auta ciągnącego resztki zniszczonej osłony silnika.

Zobacz też: Dlaczego silnik zużywa olej?

Stalowe osłony silnika i skrzyni biegów

Jeśli zależy nam na solidnym zabezpieczeniu silnika, zwłaszcza miski olejowej, warto pokusić się o montaż stalowej osłony jednostki napędowej. Są one produkowane pod konkretny model pojazdu i posiadają odpowiednie otwory, służące do prawidłowego ich montażu w aucie. Najczęściej rozwiązanie to łączone jest także z osłoną skrzyni biegów, z uwagi na jej bliskie sąsiedztwo z silnikiem oraz zaawansowane, a przez to drogie w naprawie elementy. Koszt obu osłon do średniej wielkości auta np. do Skody Octavii to ok. 900zł.

Warto zapytać sprzedawcę czy oferowana przez niego osłona silnika, posiada otwory umożliwiające wymianę oleju bez konieczności jej demontażu. Ich brak będzie generował dodatkowe koszty przy corocznym serwisie samochodu.

Dodatkowe osłony do off-roadu

Amatorzy off-roadu mogą dodatkowo zabezpieczyć podzespoły swojej terenówki, poprzez montaż dodatkowych osłon reduktora, zbiornika paliwa, mostów napędowych a nawet chłodnicy.

Zobacz też: Jak sprawdzić czy auto ma koło dwumasowe? Czy można się go pozbyć?

Osłona silnika i skrzyni biegów są szczególnie przydatne w okresie zimowym. Częstym widokiem na drogach o tej porze roku są zalegające bryły twardego lodu. Jeśli nie zostaną w porę zauważone i ominięte, mogą zadziałać niczym cegła i uszkodzić poważnie silnik (przede wszystkim miskę olejową) bądź obudowę skrzyni biegów.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...