Jak działa dogrzewanie silnika i czym różni się od ogrzewania postojowego?

Dogrzewanie silnika to bardzo przydatna funkcja.
W samochodach przystosowanych do ciężkich warunków zimowych, między innymi sprowadzanych ze Skandynawii, często spotykamy funkcję dogrzewania silnika. To bardzo przydatna funkcja, która ułatwia rozruch auta w duży mróz. Dogrzewanie to jednak nie to samo, co ogrzewanie postojowe, w Polsce często nazywane też webasto.

Najprościej rzecz ujmując, dogrzewanie to dość prosty system grzałek zamontowanych w bloku silnika. Grzałki te są zasilane z 220 voltami, czyli z domowego gniazdka. Włączają się na kilka minut, czy to przez wymuszenie ich działania przez kierowcę, czy też o ustalonej godzinie załącza je przełącznik czasowy.

Zobacz też: Czy odpalanie „na pych” może uszkodzić samochód?

Grzałki ogrzewają płyn chłodzący do nie więcej niż 45 stopni, ten ogrzewa blok silnika i olej dzięki, czemu nie ma problemu z odpaleniem auta nawet przy temperaturach poniżej -35 stopni Celsjusza. Dogrzewanie powoduje również, że z nawiewów praktycznie od razu po odpaleniu auta zaczyna lecieć ciepłe powietrze.

Bez gniazdka ani rusz...

Dogrzewanie silnika jest stosunkowo proste w budowie i montażu. Najbardziej skomplikowany element takiego układu, to elektronika sterująca, połączona z czasowym włącznikiem. Warto przy tym pamiętać, że są systemy pozbawione tego elementu są uruchamiane tylko i wyłącznie ręcznie.

 Zobacz też: Co może popsuć się w rozruszniku?

Jedyna niedogodność wiążąca się z dogrzewaniem, to konieczność posiadania gniazdka 220 V blisko miejsca parkingowego. W Skandynawii „słupki” z gniazdkami to norma. W Polsce trzeba sobie radzić na własną rękę, co szczególnie dla mieszkańców wyższych pięter bloków, może być problematyczne.

Jaki jest koszt zamontowania dogrzewania startowego?

Najprostsze kompleksowe systemy dogrzewania silnika kosztują około 600 złotych, czyli 1/4 kwoty, jaką trzeba zapłacić za ogrzewanie postojowe z własnym zasilaniem i komputerem współpracującym z samochodowym systemem wentylacji i klimatyzacji. Montaż grzałek, okablowania, wtyczki i przełącznika w dobrym warsztacie potrwa około trzech godzin. Spowoduje to jednak, że koszt całej operacji wzrośnie do mniej więcej tysiąca złotych. Czy to się opłaca?

Zobacz też: Czym skutkuje pęknięcie paska rozrządu?

Jeśli mamy możliwość podłączenia auta do prądu, koszt zamontowania dogrzewania silnika – przynajmniej w teorii - może się zwrócić już po dwóch latach. Wszystko przez wyraźnie zauważalny spadek zużycia paliwa. Silnik nigdy nie będzie startował „na zimno”, co daje oszczędności rzędu od 5% do nawet 15% mniej zużytego paliwa przez pierwsze 15 minut pracy silnika.

Z drugiej strony taki „gadżet” jest bezużyteczny, jeśli auto parkujemy w ogrzewanym garażu lub gdy zwyczajnie nie mamy jak podłączyć się do sieci...

Krótko mówiąc: Przydatne, ale nie dla każdego.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...