Dlaczego dymi silnik?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
Dlaczego dymi silnik? fot. Newspress
Dym jest ubocznym produktem spalania w każdym silniku spalinowym i odpowiednio – w silniku benzynowym będzie składał się głównie z tlenku węgla, a w silniku Diesla z cząstek stałych. Jeśli nasz silnik produkuje zbyt dużo dymu, jest to powód do niepokoju. Podpowiadamy, jaka może być tego przyczyna.

Jeśli po odpaleniu zimnego silnika z rury wydechowej będzie wydobywał się biały dym, jest to raczej normalne. Zanim osiągnie on optymalną temperaturę pracy, nie będzie efektywnie spalał paliwa i z tego właśnie powodu może dymić. Do tego może również emitować parę wodną, co również jest normalne przy zimnym silniku. Nie powinna jednak ona wydostawać się z wydechu przy ciepłym motorze. Jeśli każdego ranka nasz silnik dymi na biało, ruszajmy w podróż dopiero po rozgrzaniu go.

Układ chłodzenia

Jeśli nasz samochód emituje zbyt dużo białego dymu po rozgrzaniu, objaw ten może oznaczać wyciek z układu chłodzenia. Sprawdźmy, czy końcówka układu wydechowego jest wilgotna lub czy po prostu nie kapie z niej woda.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Silnik powinien pracować w optymalnej temperaturze. Jeśli jest zbyt zimny, jego wydajność będzie niska, natomiast zbyt wysoka temperatura jest zagrożeniem dla pracy jednostki napędowej i może spowodować odkształcenie się jej elementów, a co za tym idzie – zakleszczenie i zatarcie.

W takim wypadku należy dokonać inspekcji płynu chłodzącego, stanu chłodnicy i pompy wody. Możemy to sprawdzić, gdy silnik jest zimny. Powinniśmy zdjąć nakrętkę z chłodnicy i poprosić kogoś, aby wcisnął pedał gazu lub sami zwiększyć obroty z komory silnika, pociągając za dźwignię przepustnicy. Wtedy możemy zaobserwować, co dzieje się z wodą. Jeśli płynie swobodnie, raczej nic nie blokuje układu. Jeśli zaś pozostaje w miejscu, może to oznaczać zablokowanie układu lub niesprawną pompę wody.

Zobacz też: Jak ocenić stopień zużycia elementów korbowodu i wału korbowego silnika?


Świece zapłonowe

Świece zapłonowe są bardzo ważnym elementem elektrycznego układu zapłonu mieszanki paliwa w cylindrze silnika. Tak samo jak filtr powietrza, wpływają one na efektywność spalania. Jeśli nie działają poprawnie, należy je wyczyścić lub wymienić. Aby sprawdzić, czy są sprawne należy przy włączonym silniku kolejno zdejmować kable wysokiego napięcia z gniazd silnika i obserwować jego pracę. Jeśli po zdjęciu kabla motor krztusi się lub pracuje nierówno, dana świeca jest sprawna. Jeśli nie obserwujemy zmiany w pracy silnika, prawdopodobnie ta właśnie świeca wymaga renowacji lub wymiany.

Zobacz też: Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika?

Olej silnikowy

Smarowanie jest najważniejszym elementem w pracy silnika. Bez oleju motor zatarłby się w mgnieniu oka. Zużyty lub zanieczyszczony płyn utrudnia jego pracę, a co za tym idzie może powodować nadmierne dymienie. Pamiętajmy, aby wymieniać go regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Inne rozwiązania

Możemy spróbować używać innego paliwa. Być może to, które tankujemy nie jest odpowiednie dla naszego silnika lub jest zbyt niskiej jakości i dlatego motor dymi. Warto również udać się do zaufanego warsztatu w celu sprawdzenia stanu wtryskiwaczy paliwa, lub przy starszych samochodach regulacji gaźnika.

Jeśli powyższe kroki nie pomogą, może to sugerować poważniejszą usterkę napędu, np. uszkodzone pierścienie uszczelniające cylindrów lub prowadnice zaworowe. Z takim problemem raczej nie poradzimy sobie sami, dlatego warto wtedy oddać pojazd w ręce kompetentnego fachowca.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...