Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika? fot. Newspress
Wygląd elektrod i wewnętrznego izolatora świec, wykręconych z silnika po dłuższej, co najmniej kilkunastominutowej jeździe poza miastem, może powiedzieć bardzo dużo na temat stanu silnika auta i jego regulacji oraz stopniu zużycia lub awariach.

Świece należy wykręcać z silnika chłodnego, co pozwoli uniknąć przypadkowych oparzeń i przy wkręcaniu wyeliminuje powstanie różnego rodzaju naprężeń termicznych.

Kolor elektrody może świadczyć o usterce

Jeżeli elektrody świecy i izolator w ich pobliżu są jasnobrązowe lub jasno szare z domieszką brązu – silnik jest w dobrym stanie a jego regulacje są poprawne.

Jeżeli elektrody są ciemnobrązowe, pokryte grubą warstwą nagaru, oznacza to że albo świeca ma zbyt dużą wartość cieplną (sprawdzić jej zgodność z zaleceniami instrukcji obsługi samochodu), lub gaźnik jest wadliwie ustawiony – mieszanka paliwowo-powietrzna jest zbyt bogata (za dużo w niej benzyny). Jeżeli temu towarzyszy duże zużycie oleju silnikowego, może to świadczyć o dużym zużyciu pierścieni tłokowych i gładzi cylindrów.

Zobacz również: Jak określić stopień zużycia silnika?

Jeżeli zanieczyszczenia świecy są tłuste, wilgotne – oznacza to iż albo ona sama nie pracuje poprawnie, albo przewód zapłonowy ma przerwę, nie jest dobrze osadzony w aparacie zapłonowym lub przetarła się jego izolacja, powodując powstawanie upływności wysokiego napięcia i w efekcie osłabienie lub zanik iskry. Może to być także dowód na wypalenie gniazda jednego z zaworów, zawieszanie się zaworów lub zapieczenie pierścieni tłokowych, czyli ogólnie, na zbyt niskie ciśnienie sprężania w danym cylindrze.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Jeżeli elektrody świecy są bardzo jasno szare, srebrzyste lub srebrzysto-białe, jest to dowód, iż do cylindra dociera zbyt mało paliwa (mieszanka jest zbyt uboga, wtryskiwacz nie pracuje poprawnie itp.) albo świeca ma zbyt małą wartość cieplną (sprawdzić jej zgodność z zaleceniami instrukcji obsługi samochodu). Podobne objawy towarzyszą wkręceniu świecy bez podkładki uszczelniającej, co czasem się zdarza. Jeżeli wszystkie świece mają taki wygląd, może to być objaw niedostatecznego chłodzenia silnika, np. zbyt niskiego poziomu płynu chłodzącego. Powinien to zasygnalizować wcześniej wskaźnik temperatury silnika. Może też świadczyć o zbyt wczesnym zapłonie, czyli o zbyt dużym kącie wyprzedzenia zapłonu.

Jazda ze świecami o zbyt dużej wartości cieplnej, czyli zbyt „zimnymi”, nie jest tak niebezpieczna dla silnika jak jazda ze świecami zbyt „gorącymi”, czyli o za małej wartości cieplnej. Co najwyżej grozi trudniejszym rozruchem silnika, „wypadaniem” zapłonów itp oraz przepałami. W przypadku świec zbyt gorących żarzenie się ich elektrod może powodować samozapłony, czyli dzwonienie silnika nawet na paliwie o najwyższej liczbie oktanowej, co grozi „wybiciem” panewek, a w skrajnym wypadku nawet przepaleniem denek tłoków.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...