Manualna skrzynia biegów, jak o nią dbać?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
fot. Newspress
Używanie manualnej przekładni, która daje całkowitą kontrolę nad przełożeniami zwłaszcza w mocnym samochodzie daje sporo przyjemności kierowcy. Oto kilka porad, jak utrzymać ją w dobrej kondycji.

Dociskanie pedału sprzęgła

Wielu kierowców nie dociska pedału sprzęgła podczas zmiany biegów, gdyż ustawienia pozwalają na wykonanie tej operacji już przy połowicznym jego wciśnięciu. Jest to błąd. Nawet, jeśli sprzęgło pozwala na zmianę biegu przy częściowym wciśnięciu pedału, musimy dać skrzyni czas na ustawienie kół zębatych i przygotowanie ich do wejścia w nowe położenie. Nie oznacza to, że powinniśmy czekać przed wrzuceniem nowego biegu, jednak warto po prostu wysprzęglić skrzynię do końca, co uzyskamy tylko wciskając pedał tak bardzo, jak to możliwe. Jeśli tego nie zrobimy, możemy usłyszeć zgrzyt, będący zwiastunem niszczenia synchronizatorów. 

Zobacz także: Jak eksploatować klimatyzację?

Redukcja biegów przy wysokich prędkościach

Gdy jedziemy np. z prędkością 80km/h i zredukujemy bieg powiedzmy do drugiego, a nasza skrzynia nie jest elastyczna, doświadczymy tak zwanego odcięcia zapłonu. Silnik zacznie wibrować i przerywać, samochód nie będzie przyspieszał, do tego skrzynia biegów będzie się niszczyć, ponieważ zmuszamy sprzęgło do przenoszenia ogromnych obciążeń. Synchronizatory mogą się wtedy nawet połamać, a pasek rozrządu w silniku może przeskoczyć, powodując uderzenie tłoka w zawór. Wtedy po naszym motorze zostanie tylko wspomnienie. Jeśli chcemy zwolnić, czyli hamować silnikiem redukując bieg na niższy, powinniśmy robić to po kolei. Z biegu czwartego redukować na bieg trzeci, z trzeciego na drugi ale nigdy z czwartego (a tym bardziej z piątego) na drugi. Nie hamujemy też redukując bieg do pierwszego. Służy on tylko to ruszania lub bardzo powolnego toczenia, gdy prędkość jest zbyt niska nawet na drugi bieg.

Międzygaz przy redukcji

Jeśli redukujemy bieg powinniśmy wprowadzić silnik na takie obroty, jakich spodziewamy się po redukcji, To znaczy, że jeśli na trzecim biegu przy prędkości 60km/h nasz silnik ma 2500 obrotów, po zredukowaniu może mieć ich np. 3500. Aby przygotować silnik i przekładnię, powinniśmy podnieść obroty silnika do tej właśnie, oczekiwanej liczby dodając trochę gazu. Wtedy możemy puścić sprzęgło z włączonym niższym biegiem. Jeśli nie podniesiemy obrotów przed redukcją, poczujemy szarpnięcie i zaszkodzimy zarówno skrzyni biegów, jak i silnikowi a do tego zmusimy sprzegło do przenoszenia dużych obciążeń.

Zobacz także: Jak dbać o akumulator?

Półsprzęgło

Częsta jazda na półsprzęgle (np. w korku lub przy małych prędkościach) również obciąża cały mechanizm, który grzeje się i jest narażony na szybsze zużywanie. W pewnym momencie może zwyczajnie przestać działać i nie będziemy w stanie wbić żadnego biegu. Wielu kierowców ma zwyczaj jeżdżenia z nogą „nad” pedałem sprzęgła. W ten sposób jest ono zawsze odrobinę wciśnięte i uzyskujemy ten sam efekt, co przy jeździe na półsprzęgle. Powinniśmy więc pomiędzy zmianą biegów (nawet w przypadku szybkiej zmiany na kolejny) zawsze całkowicie zdejmować nogę z pedału.
Manualna skrzynia biegów ma swoje zalety, takie jak np. mniejsze zużycie paliwa i całkowita kontrola nad przełożeniem. Jeśli mamy w sobie odrobinę ze sportowca lub mieszkamy w trudnym terenie, pełnym zakrętów i wzniesień, będzie ona idealnie spełniać swoje zadanie. Warto więc zadbać o jej dobry stan. Niewłaściwe użytkowanie może narazić mechanizm na awarie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...