Jak zdemontować instalację gazową?

Łukasz Krasowski
rozwiń więcej
Użytkowanie samochodu z niewłaściwym lub zaniedbanym układem zasilania LPG, nie da nam żadnych oszczędności, a może się przyczynić do zniszczenia kosztownych elementów pojazdu. Fot. Fotolia

Zasilanie gazem LPG niesie ze sobą dużo korzyści, jednak czasami może być utrapieniem, z którego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zdemontowanie instalacji gazowej z samochodu. Opisujemy jak krok po kroku wymontować instalację gazową.

Głównym powodem, który może nas skłonić do decyzji o zdemontowaniu instalacji gazowej jest jej uszkodzenie w takim stopniu, że naprawa staje się niemożliwa lub nieopłacalna. Niektóre typy układów zasilania LPG są już od lat nieprodukowane, łącznie z częściami zamiennymi do nich. Z taką sytuacją możemy się spotkać w sprowadzonych z zagranicy samochodach z instalacją trzeciej generacji, która jak się okazało była rozwiązaniem przejściowym między typem mieszalnikowym, a sekwencyjnym wtryskiem LPG.

Możliwe jest również, że poprzedni właściciel zakupionego przez nas auta, chcąc zaoszczędzić, zamontował instalację nie dostosowaną do konstrukcji silnika lub nie dopełnił obowiązku jej regularnego serwisu. Użytkowanie samochodu z niewłaściwym lub zaniedbanym układem zasilania LPG, nie da nam żadnych oszczędności, a może się przyczynić do zniszczenia kosztownych elementów pojazdu. Jeżeli zatem nie będziemy jeździć na gazie, to po co wozić w samochodzie zbędny balast?

Zobacz również: Jak działa system Start&Stop?

Instalacje typu nakładkowego nie wprowadzają znaczących zmian w konstrukcję oryginalnych podzespołów pojazdu, więc z powodzeniem można ją zdemontować, praktycznie bez pozostawienia po niej śladu. Prace należy rozpocząć od usunięcia zbiornika paliwa wraz z wielozaworem oraz przewodów prowadzących z tylnej części samochodu do komory silnika. Należy się wówczas zastanowić co zrobić z wlewem paliwa gazowego. Jeżeli był on zamontowany pod wspólną pokrywą z wlewem benzyny można go z powodzeniem zostawić. Wlew ze zderzaka po usunięciu pozostawi szpecący otwór, który zlikwidujemy wymieniając zderzak lub korzystając usług firm zajmujących się auto detalingiem. Jeżeli wygląd nieużywanego wlewu nie będzie nam przeszkadzał, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nic z nim nie robić. Nieco więcej pracy wymagać będzie demontaż parownika, bowiem jest on połączony z układem chłodzenia pojazdu. Po spuszczeniu płynu chłodniczego przewody prowadzące do nagrzewnicy można na powrót połączyć lub wymienić na nowe. Następnie ponownie napełnia się układ, najlepiej nowym płynem chłodniczym, pamiętając o jego odpowietrzeniu. Jeżeli mamy do czynienia z instalacją mieszalnikową, w kolejnym krokiem będzie usunięcie miksera. 

Zobacz również: Jak będą wyglądać instalacje gazowe przyszłości?

Może się wówczas okazać, że przewód dolotowy jest zbyt krótki aby zamontować go w pierwotnym miejscu i konieczna jest wymiana na nową część. Instalacja wtryskowa wymaga nawiercenia w kolektorze ssącym otworów pod dysze wtryskiwaczy, więc po ich usunięciu konieczne jest ich zaślepienie. Na koniec pozostaje demontaż niepotrzebnej instalacji elektrycznej, obsługującej układ gazowy, wraz ze sterownikiem oraz przełącznikiem gaz/benzyna umieszczonym w kabinie. Po wykonaniu wszystkich czynności mechanicznych mamy obowiązek wykonania dodatkowego badania technicznego w stacji kontroli pojazdów oraz zgłoszenia faktu demontażu instalacji gazowej w wydziale komunikacji.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...