Jak podróżować z niemowlakiem?

Dota Szymborska
rozwiń więcej
fot. Newspress
Nie możemy zgodzić się ze zdaniem: „Małe dziecko – mały kłopot“, gdyż podróż z kilkumiesięcznym maluszkiem to nie lada wyzwanie. Radzimy jak przygotować się do podróży z niemowlakiem.

Gdy wybieramy się w podróż z niemowlakiem pomyślmy wcześniej o tym, co może się nam przydać w aucie, a co możemy zapakować do bagażnika auta. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa ważne jest by w kabinie było jak najmniej rzeczy, które w razie wypadku mogłyby stanowić zagrożenia dla pasażerów. Jest jednak kilka rzeczy, które muszą znaleźć się w tak zwanym bagażu podręcznym.

Zobacz również: ISOFIX: co to jest?

Oto lista: pieluszki na zmianę, nawilżone chusteczki, zestaw ubranek na zmianę, woda do picia, (jeżeli maluszek pije z butelki), pieluszka tetrowa, kocyk, ewentualnie ulubione zabawki. Pakując bagażnik warto pomyśleć o oddzielnej torbie na bagaż maluszka, łatwiej wtedy znaleźć potrzebne rzeczy np. kolejny zestaw ubranek na przebranie.

Odpowiednia pora na podróż

Im mniejsze dziecko tym częściej ucina sobie drzemki w czasie dnia. Jeżeli znamy porę, kiedy nasz maluszek śpi najdłużej postarajmy się, by na ten czas przypadła podróż samochodem. Czasem uda nam się dojechać na miejsce (dystanse, których przejechanie zajmuje około 2-3 godzin) zanim maluszek się obudzi. Jeżeli dobrze nam się prowadzi auto w nocy, zastanówmy się nad wyjazdem wieczornym. Pamiętajmy, że przemęczony maluch nie będzie mógł usnąć, a marudzący brzdąc nikomu nie umila podróży.

Zobacz również: Czym się kierować wybierając fotelik dla dziecka?

Nie ma nic gorszego niż płaczące w aucie dziecko, na małej powierzchni jego płacz jest dużo bardziej uciążliwy dla pozostałych pasażerów niż np., gdy popłakuje w domu. Warto zadbać o komfort jazdy maluszka, ubrać w rzeczy, które nie krępują ruchów, wystarczy przecież, że dziecko jest przypięte pasami w foteliku. Na każdym postoju wyjmować maluszka z nosidełka tak by jego i kręgosłup odpoczął od skulonej pozycji, w jakiej podróżuje.

Temperatura w aucie

Bardzo ważne, by w czasie podróży maluch nie marzł ani nie był przegrzewany. Ciężko znaleźć złoty środek, lecz jeżeli będziemy pamiętali by różnica temperatury między wnętrzem auta a otoczeniem nie wynosiła więcej niż 5 stopni, z pewnością nie przeziębimy maluszka. Lepiej dobrze wyregulować klimatyzację niż na zmianę otwierać i zamykać okna. Gdy nie posiadamy klimatyzacji w aucie, zadbajmy o to by dziecko nie było narażone na przeciągi.

Jazda z dzieckiem

Niemowlak z pewnością nie jest pasażerem, który lubi rajdową jazdę, dlatego pamiętajmy by nie hamować zbyt ostro, spokojnie wchodzić w zakręty. Maluch, który zostanie obudzony gwałtownym hamowaniem z pewnością będzie głośno płakał. Kolejną ważną rzeczą jest przyciszenie muzyki, niemowlak bombardowany jest nowymi wrażeniami, wciąż zmieniają się obrazy za oknem, jeżeli do tego dojdzie głośna muzyka to z pewnością zmęczy to małego pasażera.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...