Samochodowa karta ratunkowa – dlaczego warto ją mieć?

Karta ratunkowa pojazdu - widoczne są wszystkie istotne z punktu widzenia ratowników elementy, fot. Care24.pl / Care24.pl
Samochodowa karta ratunkowa to nic innego jak mały kartonik z rozrysowanym na nim schematem karoserii naszego auta. Taka karta może uratować życie nie tylko pasażerów zakleszczonych w pojeździe ale także członków ekipy ratunkowej. W czym tkwi jej siła?

Podczas akcji ratunkowej na drodze bardzo ważna jest każda sekunda. Niestety elementy poprawiające bezpieczeństwo auta mogą utrudniać pracę ratownikom, narażając ich przy tym na spore niebezpieczeństwo. Ze względu na różnorodność rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w samochodach wydostanie uwięzionych w pojeździe osób stawia przed strażakami nie lada wyzwanie. W nowoczesnych autach nie brak jest np. wzmocnień karoserii, którym nie są w stanie sprostać hydrauliczne nożyce do cięcia blachy. Różne umiejscowienie zbiornika paliwa czy akumulatora (w niektórych autach są nawet dwa) także działa niekorzystnie na szybkość pracy ratowników. Warto wspomnieć, że poduszki powietrzne - zbawienne w chwili wypadku - w czasie akcji ratunkowej stanowią już śmiertelne zagrożenie. Znane są przypadki śmierci strażaków wskutek wybuchu jednego z pokładowych airbagów. Oprócz nich nowoczesne pojazdy posiadają mnóstwo innych różnie ulokowanych elementów, które stanowią potencjalne zagrożenie dla ratowników.

Zobacz też: Działanie i rodzaje poduszek powietrznych

Dlatego, aby ułatwić ewentualną akcję ratunkową i zwiększyć bezpieczeństwo strażaków, zachęca się kierowców do umieszczenia w swoich samochodach karty ratunkowej pojazdu. Na takiej karcie znajduje się schemat konstrukcji danego auta, ukazany w rzucie z góry oraz z boku. Na nim oznaczona jest lokalizacja wszelkich elementów wzmacniających, których cięcia należy unikać, materiałów pirotechnicznych, poduszek powietrznych, amortyzatorów gazowych oraz akumulatorów i wiązek elektrycznych pod napięciem. Karta zawiera także inne istotne dla ratowników informacje.

Zobacz też: Czym są aktywne zagłówki? Jak działają?

Taką kartę należy umiejscowić w osłonie przeciwsłonecznej po stronie kierowcy, a naklejkę informującą o jej obecności w samochodzie umieścić na szybie. Pomysł zaaprobowali i z powodzeniem stosują już Niemcy. Polska jest kolejnym krajem, w którym karty ratunkowe mogą stać się standardem w każdym pojeździe.

Samochodową kartę ratunkową można zamówić na stronie: www.care24.pl

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...