Jak bezpiecznie używać pneumatycznego sygnału dźwiękowego?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
fot. Newspress
Niektórym kierowcom samochodów osobowych nie wystarcza tradycyjny klakson. O wiele głośniejszy, a tym samym zauważalny przez innych jest sygnał pneumatyczny, dlatego podpowiadamy, jak używać go bezpiecznie.

Jak to działa?

Pneumatyczny sygnał dźwiękowy działa korzystając ze sprężonego powietrza, które przepływając przez trąbkę z dużą prędkością na skutek rozprężania, wytwarza przenikliwy i głośny dźwięk. Takie sygnały najczęściej montowane są w ciężarówkach, pociągach lub statkach. Używają ich również takie służby, jak straż pożarna, pogotowie czy policja. Użycie go stanowi komunikat o tym, że należy niezwłocznie ustąpić im drogi. Sygnał jest tak głośny i przenikliwy, że nie pozostawia wątpliwości co do jego źródła. Dlatego właśnie, jeśli decydujemy się na zamontowanie takiego sygnału w swoim samochodzie, musimy wiedzieć, jak go używać.

Zobacz również: Używanie klaksonu

Jak go używać?

Przede wszystkim taki sygnał nie może być jedynym, zamontowanym w samochodzie osobowym. Kategorycznie nie powinniśmy używać go w terenie zabudowanym, a tym bardziej na zatłoczonych ulicach aglomeracji miejskiej, gdyż możemy w ten sposób spowodować zagrożenie dla ruchu drogowego. Taki sygnał może przestraszyć lub wywołać niewłaściwe wrażenie, że jedziemy pojazdem uprzywilejowanym i inni powinni ustąpić nam drogi. 

Zobacz również: Jak walczyć z fotoradarami?

Nie powinniśmy w żadnym wypadku używać takiego sygnału właśnie w celu utorowania sobie drogi. W sytuacji zagrożenia, w szczególności w mieście, powinniśmy używać jedynie tradycyjnego sygnału dźwiękowego. Sygnał pneumatyczny powinniśmy traktować raczej jak zabawkę i nie nadużywać go. Na drodze możemy go użyć w celach ostrzegawczych najwyżej wtedy, gdy niebezpieczeństwo stwarza ciężarówka, w której z założenia jest głośno i kierowca rzeczywiście może nie usłyszeć tradycyjnego sygnału.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...