Jak nocą w trasie wykonywać różne prace przy samochodzie?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Fot. newspress

Awarie i usterki mają to do siebie, ze zdarzają się zawsze, bez względu na porę dnia i pogodę, zwykle w najmniej oczekiwanym momencie.

Wiele z nich można samodzielnie usunąć na drodze lub przydrożnym parkingu. Usuwanie awarii w dzień, przy ładnej pogodzie, nie jest tak kłopotliwe, jak to samo, wykonywane nocą, przy padającym deszczu lub śniegu. Nocna naprawa to także konieczność zapewnienia sobie dobrego oświetlenia. Światło ulicznych latarni, nawet tych najsilniejszych, co najwyżej nadaje się do zmiany koła, ale nie jest przydatne do żadnych prac, wymagających precyzji lub wykonywanych głęboko w komorze silnika lub pod autem. 

Zobacz również: Bezpieczna podróż samochodem

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy przy unieruchomionym z powodu awarii samochodzie, należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. A więc – włączyć światła awaryjne i ustawić w przepisowej odległości trójkąt odblaskowy. Następnie ubrać się w kamizelkę odblaskową i zapewnić dobre oświetlenie miejsca pracy.

Do niedawna jedynym dostatecznie silnym źródłem światła były samochodowe lampy przenośne z żarówką lub jarzeniówką w środku. Miały one podstawową wadę – spore zapotrzebowanie na energię elektryczną. W połączeniu z pracującymi światłami awaryjnymi potrafiły one w ciągu kilku godzin gruntownie rozładować niewielki akumulator, np. 35 Ah. Toteż spore uznanie kierowców zyskały wprowadzone kilka lat temu na rynek diodowe lampy samochodowe, które zużywają co najmniej dziesięciokrotnie energii mniej, niż zwykłe żarówki, przy tej samej sile światła. Taką lampę włącza się do istniejącego gniazdka zapalniczki samochodowej i można zaczynać pracę.

Zobacz również: Jak przygotować się do dalekiej podróży?

Lampy diodowe mają jednak pewną wadę. Trzeba je trzymać w ręku. Można je zawiesić albo o coś oprzeć, ale wówczas nie zawsze oświetlę dobrze wymagane miejsce. Znakomitym ich uzupełnieniem są niewielkie lampy czołowe, zakładane nad głowę pracującej osoby. Przypominają one lampki górnicze lub alpinistyczne, są jednak mniejsze, dzięki zastosowaniu w nich diod świecących, czyli LEDów i wysokowydajnych suchych ogniw elektrycznych lub akumulatorków. Taka lampka świeci dokładnie w tym kierunku, w którym zwróci głowę używający ją człowiek. Jest więc bardzo wygodna w użyciu i bardzo oszczędna, przy tym niewiele kosztuje. Najprostsze i najtańsze, w zupełności wystarczające do prac przy samochodzie, mają ceny w granicach 20 - 30 złotych.

Podczas nocnych napraw, wymagających wejścia pod samochód, warto założyć opaskę odblaskową na nogę, w okolicach kostki taką, jakiej używają rowerzyści. Zostanie ona dużo wcześniej dostrzeżona przez kierowcę nadjeżdżającego samochodu, niż wystające spod auta nogi ubrane w ciemne spodnie i buty.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...