Miami i Key West

Miami szczyci się tym, że jest jedynym dużym miastem w USA założonym przez kobietę. Julia Tuttle, bo to o niej mowa, była plantatorką owoców cytrusowych i bogatą mieszkanką Cleveland. Fot. Fotolia
O Miami, Florydzie i Key West słyszał chyba każdy. To centrum wypoczynkowe wschodniego wybrzeża, ale też piąty największy rejon metropolitalny w USA, a nawet... najbogatsze miasto w całych Stanach!

Miami szczyci się tym, że jest jedynym dużym miastem w USA założonym przez kobietę. Julia Tuttle, bo to o niej mowa, była plantatorką owoców cytrusowych i bogatą mieszkanką Cleveland.

Wyjątkiem był ciepły rejon Miami. Tuttle przekonała wówczas potentata kolejowego Henry'ego Flaglera, aby rozbudował swoją sieć kolejową w rejonie, co niezwykle przyspieszyło rozwój regionu. Dzięki temu Julia nazywana jest dzisiaj „matką Miami”. Początki były jednak skromne: Miami prawa miejskie zyskało w 1896 roku, mając niewiele ponad 300 mieszkańców.

Dzisiaj Miami jest najbardziej zaludnioną metropolią w południowowschodniej części USA. W całym rejonie w 2009 roku mieszkało 5,5 miliona osób. Miasto jest też ważnym centrum biznesu, finansów, kultury, mediów, rozrywki, a także sztuki i międzynarodowego handlu. W 2008 roku magazyn Forbes przyznał Miami nagrodę najczystszego miasta USA, za czyste powietrze, dużo zieleni, czystą wodę i ulice, a także za programy recyclingowe. Miami jest też najbogatszym miastem w USA.

Oczywiście nie sposób pominąć rzeczy dla turystów najważniejszej: piaszczystych plaż Miami, resortów wypoczynkowych, restauracji, klubów i innych miejsc związanych z wypoczynkiem. Co ciekawe, to właśnie w Miami panuje największy na świecie ruch statków wycieczkowych i pasażerskich.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Key West

Będąc w Miami, nie sposób pominąć Key West. To największa wyspa Florida Keys, archipelagu wysp koralowych leżących na południowym krańcu Florydy, wzdłuż cieśniny Florydzkiej. To tam znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalny USA: The Southernmost Point, a także dom Ernesta Hemingwaya oraz wspaniały punkt widokowy - plac Mallory Square, znany z przepięknych zachodów słońca i występów artystycznych.

Jak dotrzeć do Miami?

Lotnisko Miami International Airport leży na zachód od miasta i jest jednym z największych portów lotniczych na świecie. Drugim lotniskiem w rejonie jest Opa-Locka Executive, który obsługuje raczej ruch lokalny. Mniejszą i tańszą alternatywą dla zatłoczonego lotniska Miami jest port lotniczy Ford Lauderdale, który jednak posiada tylko niewielką ilość połączeń międzynarodowych.

Zarówno w przypadku lotniska w Miami, jak i Ford Lauderdale, kursuje tam darmowy autobus na stację kolejową, którą możemy dostać się na Palm Beach, Boca Raton i do samego Miami (ale nie do centrum). Najtańszym sposobem na dotarcie do Miami jest skorzystanie z linii autobusowej numer 1 Broward County Bus na stację Aventuyra Mall, po czym skorzystać z linii autobusowej S Miami-Dade.

Z innych miejsc wschodniego wybrzeża USA do Miami łatwo dostać się linią kolejową Amtraka „Silver Service”.

Zobacz też: Filadelfia

Taksówki

Taxi to w rejonie Miami droga usługa. Minimalna opłata to 2,5 dolara, a za każdą jedną szóstą mili (około 260 metrów) pobierana jest opłata 40 centów. Wszystkie korporacje taksówkarskie mają też ustalone z góry opłaty za przejazd z miasta w konkretne miejsca. Generalnie za przejazd taksówką zapłacimy od 30 do 60 dolarów w zależności od miejsca. Ważne jest, że nie możemy po prostu zatrzymać taksówki na ulicy - ze względów bezpieczeństwa taksówkarze nie mogą zabierać pasażerów z ulicy (poza lotniskiem, portem i stacjami kolejowymi). Taksówkę należy zamówić telefonicznie.

Samochód

Jeśli nie planujemy dużo poruszać się po ścisłym centrum, samochód jest bardzo praktycznym środkiem transportu. Wynajem jest tu tańszy niż w innych miastach USA.

Nocleg

Ceny w hotelach w Miami zaczynają się od około 45 dolarów. Miasto jest znane ze swoich ciekawych architektonicznie hoteli (zwłaszcza w South Beach). Wiele z nich zaprojektowały takie sławy architektury jak Ian Schrager, Andre Balazs czy Todd Oldham.

Sezon turystyczny w Miami trwa od listopada do kwietnia, ze względu na niższe temperatury. Należy też pamiętać, że hotele doliczają 12,5 procentowy podatek, a inne potrafią też zwiększyć cenę o 15 procentową opłatę za obsługi.

Zobacz też: San Francisco

Co warto zobaczyć w Miami?

Popularnym miejscem wśród europejskich turystów jest południowa dzielnica zwana South Beach. Jest tam dużo słonecznych i piaszczystych plaży, hotele w stylu Art Deco, latynoskie kluby i bary, a także kubańskie restauracje. Najlepszą lokalizacją jest popularna ulica Ocean Drive, skąd łatwo dotrzemy we wszystkie interesujące nas miejsca.

Miłośnicy fotografii powinni koniecznie odwiedzić Frost Art Museum. Znajdują się tu także prekolumbijskie artefakty z lat 200-500, a także eksponaty z Karaibów, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Miami jest ogromnym miastem, więc oferta muzeów, galerii sztuki i wystaw również jest ogromna.

Największym parkiem jest Oleta River State Recreation Park. Można tu jeździć na rowerze, wypocząć na plaży, a nawet wypożyczyć kajak lub canoe.

W Key West warto zobaczyć obelisk na The Southernmost Point, dom Ernesta Hemingwaya oraz plac Mallory Square.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...