Jak myć samochód?

Zadbany lakier samochodowy znacznie podnosi atrakcyjność auta i dobrze zabezpiecza karoserię przed korozją. Fot. Fotolia
Zadbany lakier samochodowy znacznie podnosi atrakcyjność auta i dobrze zabezpiecza karoserię przed korozją. Mycie samochodu jest powszechnie uznane za czynność mało skomplikowaną. Tymczasem wielu kierowców popełnia podczas mycia auta wiele błędów, które skutkują szybszym zmatowieniem powłoki lakierniczej.

Jak często myć auto?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość mycia karoserii powinna być uzależniona od częstotliwości zabrudzania powierzchni lakieru przez szkodliwe związki, czyli ptasie guano, różnego rodzaju rozpuszczalniki, sól drogową, etc.

Zobacz też: Pakowanie boksa dachowego

Jak i czym myć samochód?

Pamiętajmy, że ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska nie wolno myć samochodu w dowolnym miejscu. Dotyczy to również prywatnych posesji. Myć samochód można jedynie w miejscach, w których zainstalowano urządzenia oczyszczające spływającą wodę z resztkami olejów i metali.
Dlatego Polscy kierowcy chcąc umyć auto najczęściej korzystają z różnego rodzaju myjni.
W myjniach automatycznych nie mamy wpływu na przebieg procesu mycia, ale w samoobsługowych już tak.
Dlatego zawsze zanim zaczniemy myć karoserię naszego auta powinniśmy ją dokładnie spłukać wodą. W ten sposób usuniemy z powierzchni lakieru drobinki brudu, którymi moglibyśmy porysować wierzchnią warstwę lakieru.
Po spłukaniu karoserii możemy przystąpić do mycia zasadniczego, szamponem samochodowym. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem mycia dokładnie przeczytać zalecenia producenta odnośnie stosowania konkretnego środka do mycia. Jeżeli używamy koncentratu szamponu koniecznie dopilnujmy proporcji w przygotowanym roztworze.

Zobacz też: Prawidłowa pozycja za kierownicą

Wiele sporów toczy się w kwestii wyboru narzędzia do mycia samochodu. Z jednej strony opowiadają się zwolennicy szczotek, z drugiej zwolennicy gąbek.
Jedno jest pewne, nie ma to większego znaczenia o ile nasz przyrząd do mycia – gąbka lub szczotka są czyste. Zwróćmy uwagę zanim przyłożymy wybrany przyrząd do karoserii samochodu, czy nie jest zabrudzony drobnymi kamieniami, piachem, czy innymi twardymi cząstkami, które mogłyby porysować lakier naszego auta.

Zwróćmy też uwagę na fakt, żeby zaczynać mycie pojazdu od góry. Karoseria jest przeważnie najmocniej zabrudzona na dole, dlatego nie będziemy rozprowadzać większej ilości zabrudzeń, jak by się to działo, gdybyśmy zaczęli mycie od dołu do góry.

Obligatoryjną czynnością na zakończenie każdego mycia, jest dokładne i długie spłukanie karoserii oraz  wszelkich zakamarków, w które mogła wniknąć chemia myjąca. Solidne spłukanie nadwozia jest szczególnie istotne w przypadku, gdy korzystamy z myjni samoobsługowych, bezdotykowych, których środki myjące mają silne działanie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...