Najem długoterminowy a leasing - kiedy najem jest korzystniejszy?

Najem długoterminowy a leasing - kiedy najem jest korzystniejszy? / fot. Tomasz Korniejew / Tomasz Korniejew
W dzisiejszych czasach, posiadanie samochodu jest podstawowym elementem prawidłowego funkcjonowania chyba każdego przedsiębiorstwa. Do niedawna jeszcze, małe przedsiębiorstwa miały do dyspozycji jedynie leasing, obecnie istnieje również możliwość wynajmu długoterminowego. Na czym polega różnica i kiedy najem długoterminowy jest korzystniejszą opcją?

Co to jest leasing samochodu?

Leasing to rodzaj transakcji, zawierany między leasingodawcą a leasingobiorcą, której charakter jest określany umową. Polega na nabyciu praw do korzystania z samochodu podczas trwania umowy, z możliwością nabycia auta na własność, po upływie jej terminu, za symboliczną kwotę. Zazwyczaj wynosi ona jeden procent wartości auta. Za użytkowanie samochodu, leasingobiorca zobowiązany jest spłacać tzw. raty leasingowe.  Zaciągnięcie leasingu wymaga dokonania wpłaty własnej, jako wkładu początkowego, a więc pewnej kwoty, której wysokość określa umowa. Leasing nakłada wszelkie obowiązki związane z użytkowaniem auta na leasingobiorcę. Wśród takich obowiązków jest dokonywanie napraw w razie awarii oraz ponoszenie ich kosztów, prowadzenie serwisu auta itp.

Co to jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy to również usługa, która polega na nabyciu praw do użytkowania auta na czas trwania umowy, w zamian za uiszczanie stosownych spłat, będących ratami. W przeciwieństwie jednak do leasingu, najem długoterminowy nie zakłada wykupu auta po skończonej umowie, a zatem najemca nie nabywa praw własności do samochodu. Oczywiście, istnieje taka możliwość, ale kwota zakupu jest znacznie wyższa, niż w przypadku leasingu, dlatego w praktyce, taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Najem długoterminowy nie zakłada wpłacenia kwoty początkowej, a wszelkie obowiązki dotyczące utrzymywania pojazdu w dobrym stanie spoczywają na właścicielu, nie zaś na podmiocie, który najmu dokonuje. Właściciel jest również zobowiązany do podstawienia pojazdu zastępczego w przypadku awarii samochodu, który został podnajęty. Najem długoterminowy nie jest dokonywany na określony czas, a na limit przejechanych danym autem kilometrów. Po osiągnięciu przebiegu określonego w umowie, auto jest zwracane właścicielowi, a umowa przestaje obowiązywać.

Kiedy najem długoterminowy jest korzystniejszy?

Najem długoterminowy jest najkorzystniejszą opcją wejścia w posiadanie samochodu firmowego, kiedy przedsiębiorca nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, które wymagane są do pokrycia wkładu początkowego, jaki wymagany jest w przypadku leasingu. Warto również skorzystać z najmu, kiedy liczymy na wygodę użytkowania auta. Przedsiębiorca bowiem, który podpisuje umowę najmu, nie musi przejmować się awariami auta oraz dokonywaniem prac serwisowych. Wszystkie te obowiązki, spoczywają na właścicielu samochodu w ramach usług dodatkowych. Forma ta jest zdecydowanie polecana w sytuacjach, kiedy przedsiębiorca nie potrzebuje wejść w posiadanie samochodu na własność. Najem długoterminowy z góry określa również wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta w postaci rat. W przypadku leasingu, koszty mogą się zwiększyć w zależności od potrzeb, które wiążą się przede wszystkim z kosztami napraw i serwisu auta, których nie ponosi się w przypadku najmu.

Artykuł opracowany przez firmę www.cls.pl.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...