Cofnięty licznik kupionego samochodu (cz. 2.)

A.P.
rozwiń więcej
Rękojmia i odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu. / inforCMS
Kupno samochodu w którym licznik został cofnięty wiąże się z określonymi uprawnieniami po stronie kupującego. Jak z nich skorzystać?

Umowa sprzedaży

Znaczenie umowy sprzedaży nie kończy się wraz z dokonaniem transakcji. Wynikające z niej prawa będą miały znaczenie także w późniejszym czasie, przykładowo w sytuacji, gdy okaże się że sprzedana rzecz jest wadliwa. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia, gdy okaże się że zakupiony samochód miał cofnięty licznik.

Wówczas kupujący będzie miał możliwość skierowania swoich roszczeń do sprzedawcy. Jak zostało to stwierdzone w części pierwszej, dotyczy to również samochodu, który został zakupiony w komisie.

Czytaj: Cofnięty licznik kupionego samochodu

Jakie uprawnienia?

Uprawnienia kupującego oraz ich podstawa prawna zależą przede wszystkim od tego, czy kupujący w danej transakcji ma status konsumenta (wtedy zastosowane będą miały przepisy prawa konsumenckiego), czy też nie (wtedy uprawnienia z Kodeksu cywilnego).

W obydwu przypadkach podstawowym uprawnieniem będzie możliwość odstąpienie od umowy, która będzie uznana za niebyłą. Strony będą miały obowiązek wzajemnego zwrotu świadczeń. Kupujący zwrócić musi samochód, zaś sprzedawca zapłaconą cenę. W przypadku sytuacji, gdy nie mają zastosowania przepisy konsumenckie podstawą takich roszczeń będzie rękojmia za wady sprzedanej rzeczy (art. 556 i następne Kodeksu cywilnego).

Zgodnie z art. 556 par. 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Jest to tzw. rękojmia za wady fizyczne. W sytuacji zaistnienia takich wad kupujący może odstąpić od umowy (art. 560 par. 1 KC). Ewentualnie może również żądać zmniejszenia ceny.

Zamiast odstąpienia od umowy kupujący może żądać od sprzedawcy na podstawie rękojmi obniżenia ceny.

Zobacz: Wyłączenie rękojmi przy sprzedaży samochodu

Odstąpienie konsumenta

Inną podstawę prawną trzeba przyjąć, gdy kupno samochodu będzie odbywało się w ramach obrotu konsumenckiego. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy kupującym jest osoba fizyczna będąca konsumentem, sprzedawcą przedsiębiorca, zaś umowa zawierana jest w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Z obrotem konsumenckim będziemy mieli do czynienia przy kupnie samochodu z komisu przez konsumenta.

Wtedy to odstąpienie podstawą roszczeń będzie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Konsument zaś będzie mógł odstąpić od umowy na podstawie art. 8 tejże ustawy z racji niemożliwości doprowadzenia samochodu do stanu zgodnego z umową.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...