Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Formalności zakup auta używanego
Gdy kupujemy używany samochód, sam odbiór kluczyków, dokumentów i przekazanie pieniędzy nie kończy formalności. Podpowiadamy, jak krok po kroku dopełnić wszelkich formalności po zakupie używanego auta.

Dowodem transakcji kupna samochodu jest umowa pomiędzy sprzedającym i kupującym. Przygotujmy się odpowiednio do jej podpisania. Umowa powinna zawierać informacje na temat sprzedawcy i nabywcy. Powinny się w niej znaleźć wszelkie dane osobowe, takie jak imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL oraz informacje z dowodu osobistego. Dokument powinien zawierać również dane i opis pojazdu, czyli numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN), który znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, pojemność i rok produkcji. W umowie też powinna znaleźć się cena i oświadczenie, że kupujący jest świadomy stanu technicznego samochodu.

Zobacz również: Kupując samochód nabywasz polisę

Podatek

Gdy już mamy gotową, podpisaną przez obie strony umowę, mamy 14 dni na to, aby udać się do urzędu skarbowego, zarejestrować umowę i opłacić podatek, o ile dokument potwierdzający kupno zobowiązuje do tego kupującego (najczęściej tak właśnie jest - z obowiązku zwalnia tylko faktura). Jest to paradoksalnie podatek od wzbogacenia się i musimy go uiścić w terminie, inaczej czeka nas kara ze strony skarbówki. W tym celu musimy pozyskać PIT PCC-3 (znajdziemy go w Internecie bądź w urzędzie). Uważajmy na to, aby dokładnie, starannie i bezbłędnie go wypełnić.

Możemy poprosić o pomoc urzędnika lub skorzystać z internetowych porad serwisów prawnych. Podatek wynosi 2% wartości samochodu. Jeśli na umowie specjalnie zaniżyliśmy kwotę, aby zapłacić jak najmniej skarbówce, najpewniej urzędnik odszuka wartość rynkową w swoim katalogu i mimo wszystko i tak zapłacimy należną sumę, więc nie warto próbować oszukiwać.

Zobacz też: Jak postąpić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Przy opłacaniu podatku musimy okazać urzędnikowi na żądanie umowę kupna-sprzedaży, dlatego nie zapomnijmy zabrać jej ze sobą.

Dowód rejestracyjny

Gdy już opłacimy podatek i na naszej umowie widnieje stempel urzędu skarbowego, możemy udać się do rejonowego urzędu komunikacji, aby przerejestrować samochód na siebie. W tym celu musimy mieć umowę i najlepiej dowód wpłaty podatku oraz dowód osobisty, a także tablice rejestracyjne samochodu. Na podstawie tych dokumentów, otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, którego ważność to 30 dni. Dostaniemy również nowe tablice. Jeśli nasze auto posiada kartę pojazdu, jest ona również niezbędna do procesu rejestracji. Niestety tę procedurę także musimy opłacić, koszt to około 170 złotych. Nie zapomnijmy, aby po 30 dniach odebrać „sztywny” dowód samochodu. Przed kupnem upewnijmy się też, że pojazd posiada ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Bez tego nie zarejestrujemy auta.

Zobacz również: Jaki kredyt samochodowy wybrać

Ubezpieczenie

Samochód kupujemy wraz z ubezpieczeniem OC. Nie znaczy to jednak, że możemy jeździć do końca jego trwania. Powinniśmy udać się do ubezpieczyciela, wymówić umowę i wykupić ubezpieczenie na siebie lub przepisać istniejące. Wiąże się to z przeliczeniem zniżek. Jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki niż my, będziemy musieli dopłacić. Jeśli to my mamy wyższe zniżki, pieniądze zostaną nam zwrócone.

Zobacz też: Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...