Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych

Tomasz Wolny - Dunst
radca prawny, politolog
rozwiń więcej
Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych /Fot. Fotolia
Szkody powstałe w pojazdach na skutek zdarzeń drogowych likwidowane są z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawcy zdarzenia lub z polisy autocasco. W przypadku ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawa jest względnie prosta albowiem zastosowanie znajdują regulacje ustawowe a nie umowne. Zasady te określa m.in ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która w art. 1 wskazuje, że (w powyższym akcie) określone są zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Regulacje prawne pochodzące z niniejszej ustawy uzupełnione są przez przepisy kodeksu cywilnego. Zatem o ile, nie posiadamy lub nie znamy warunków, na jakich zawarliśmy polisę, zawsze można sięgnąć do wskazanych powyżej aktów prawnych, aby mieć pewność, co do niektórych zapisów wiążących strony umowy ubezpieczenia.

W przypadku likwidacji szkód z polisy autocasco takich jednoznacznych uregulowań prawnych brak. Zastosowanie o charakterze generalnym będą miały przepisy dotyczące ogólnej działalności ubezpieczeniowej i zakładów ubezpieczeń oraz prawa cywilnego, ale najistotniejsza tak czy inaczej będzie treść stosunku prawnego łączącego strony zawierające umowę ubezpieczenia. W przypadku polisy autocasco treść ta uregulowania jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, z którymi klient zawierający umowę, powinien zapoznać się przed zawarciem umowy.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

OWU zawiera postanowienia dotyczące terminu zgłoszenia szkody, wariantów jej likwidacji, sposobów postępowania w przypadku naprawy gotówkowej czy bezgotówkowej, itp. Przy sposobie likwidacji szkody często istnieją także zapisy dotyczące likwidacji szkody we własnym zakresie tj. poprzez zawarcie ugody ze sprawcą zdarzenia. Zgodnie z kodeksem cywilnym, przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność, co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Jeśli poszkodowany już na miejscu zdarzenia zapisze w oświadczeniu, iż zrzeka się wszelkich roszczeń związanych z daną szkodą, naraża się na odmowę spełnienia świadczenia z polisy autocasco zawartej ze swoim zakładem ubezpieczeniowym.

Zobacz: serwis: Moto

Wskazać trzeba również, że gdyby poszkodowany przyjął ofertę pieniężną i nie poinformował zakładu ubezpieczeń, który wypłaci dodatkowo odszkodowanie, naraża się na możliwość dochodzenia zwrotu tychże środków bezpośrednio od niego. Zgodnie z art. 65 kc, oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Niejednokrotnie, trudne będzie udowodnienie, że podpisując ze sprawcą porozumienie czy też ugodę, nie mieliśmy świadomości, że w ten sposób zrzekamy się pozostałej części odszkodowania z polisy AC. Gorzej, gdy zgłosiliśmy szkodę i pieniądze otrzymaliśmy z dwóch źródeł. Wtedy możemy być zobowiązani do zwrotu już wypłaconych środków. Jaka rekomendacja? Otóż decyzje co do sposobu postępowania likwidacyjnego podejmować winno się dopiero po chłodnej analizie sytuacji prawnej i ekonomicznej i bez zbędnych emocji. Pozwoli to uniknąć błędów a w przypadku braku wiedzy lub znajomości tematyki da możliwość skonsultowania się z profesjonalistą – prawnikiem, brokerem czy naszym agentem. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności lub realnych strat ekonomicznych.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...