Kiedy UFG nie wypłaci odszkodowania?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pełni bardzo ważną rolę. Dzięki tej instytucji, odszkodowanie mogą otrzymać wybrani wierzyciele upadłych zakładów ubezpieczeń oraz osoby, które poniosły szkody na wskutek wypadku spowodowanego przez nieznanego lub nieubezpieczonego kierowcę. Ta druga sytuacja w praktyce jest znacznie częstsza.

Działalność UFG ma na celu ochronę osób poszkodowanych w wypadkach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ze względu na ograniczone fundusze UFG i możliwość wyłudzeń, zostały wprowadzone pewne ograniczenia w wypłacie odszkodowań. Na rekompensatę nie mogą liczyć np. te osoby, którym nieustalony sprawca wyrządził tylko szkodę majątkową.

Likwidacja szkód osobowych jest priorytetem w działaniu UFG

Zasady funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zostały określone w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152). Ten akt prawny zawiera ważne informacje na temat sposobu likwidowania szkód przez UFG. Zgodnie z ustawowymi zasadami, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za szkody, które:

a) dotyczą osoby (szkody osobowe) i zostały wyrządzone na terenie Polski przez niezidentyfikowanego sprawcę w warunkach uzasadniających odpowiedzialność z obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców

b) dotyczą mienia poszkodowanego, wskazują na odpowiedzialność z tytułu OC kierowców, zostały wyrządzone na terenie Polski przez niezidentyfikowanego sprawcę i spełniają przynajmniej jeden z dodatkowych warunków (1. równocześnie co najmniej jeden z uczestników zdarzenia poniósł śmierć 2. doszło do naruszenia czynności narządów ciała lub rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 14 dni)

c) dotyczą mienia lub osoby i zostały wyrządzone w Polsce albo za granicą przez zidentyfikowanego oraz nieubezpieczonego kierowcę

d) dotyczą mienia lub osoby i zostały wyrządzone przez posiadacza zidentyfikowanego pojazdu zarejestrowanego na terenie krajów UE lub Andory, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii, Szwajcarii (warunki: pojazd nie był ubezpieczony i nie posiadał ważnych tablic rejestracyjnych)

Zobacz też: Czy lepiej naprawiać samochód bez gotówki?

Warto nadmienić, że w przypadku sytuacji z podpunktu b), Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przewiduje pomniejszenie wypłacanego odszkodowania za uszkodzenia pojazdu o równowartość 300 euro (przeliczaną po średnim kursie NBP z dnia ustalenia odszkodowania). Jeśli UFG ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia pojazdu, a poszkodowany równocześnie posiada AC, to fundusz pokryje tylko szkodę niezlikwidowaną z Autocasco i zrekompensuje podwyżkę składki dobrowolnego ubezpieczenia.

Jak widać, przepisy nie przewidują możliwości wypłaty odszkodowania jeśli niezidentyfikowany kierowca wyrządził tylko szkody majątkowe. Takie rozwiązanie jest kontrowersyjne, ale chroni UFG przed likwidacją dużej liczby drobnych szkód (np. otarć parkingowych) i łatwym wyłudzaniem odszkodowań przez zorganizowane grupy przestępców.

Sprawdź jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC oraz AC

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli niezidentyfikowany kierowca wyrządził tylko szkodę majątkową. Wypłata rekompensaty za szkody na majątku jest możliwa jeśli równocześnie miała miejsce poważna szkoda osobowa, a sprawcy nie udało się zidentyfikować.

Polisa AC w awaryjnej sytuacji może być jedynym rozwiązaniem

Zasady wypłaty odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawiają, że dobrowolna polisa Autocasco może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku drobnych szkód majątkowych, spowodowanych przez nieznanego kierowcę. Przydatność ubezpieczenia AC doceniają osoby, które po powrocie do samochodu pozostawionego na parkingu, zauważyły np. wgnieciony błotnik lub urwane lusterko. W takich sytuacjach, ustalenie sprawcy szkody jest praktycznie niemożliwe, o ile nie zachowały się nagrania z monitoringu.

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a ubezpieczenie AC

Przydatność ubezpieczenia AC w przypadku niewielkich szkód, może być ograniczona przez franszyzę integralną lub wkład własny (franszyzę redukcyjną). W pierwszym przypadku, mamy do czynienia z niewielką kwotą (np. 500 zł), która wyznacza minimalny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Franszyza integralna chroni zakład ubezpieczeń przed likwidacją dużej liczby drobnych szkód. W ramach franszyzy redukcyjnej, każde odszkodowanie z AC jest pomniejszane o kwotę ustaloną w umowie (np. 300 zł). 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczenie Autocasco może być przydatne w przypadku niewielkich szkód, które spowodował nieznany kierowca. Trzeba jednak uwzględniać ograniczenia w wypłacie odszkodowania (tzn. franszyzę integralną i redukcyjną).

Źródło: porównywarka OC/AC Ubea.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...