Czy możemy kupić OC razem z samochodem?

Kamil Fraszkiewicz
rozwiń więcej
Zakup używanego samochodu - co z jego polisą komunikacyjną? Fot. Fotolia / Fotolia
Kwestie dotyczące rezygnacji z obowiązkowego OC i nabywania praw do tego ubezpieczenia, budzą wątpliwości wśród wielu polskich kierowców. Posiadacze samochodów często zastanawiają się, czy po zakupie nowego pojazdu będą mogli zrezygnować z otrzymanej polisy i zakupić „tańsze” ubezpieczenie. Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, znajdziemy w obowiązujących przepisach.

Nowy właściciel auta może łatwo zmienić polisę i ubezpieczyciela 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (wysokość składki sprawdzisz w kalkulatorze OC AC Ubea.pl) dla kierowców to polisa, która funkcjonuje na ściśle określonych zasadach. Krajowe prawo precyzuje także kwestie związane z „przejściem” ubezpieczenia na nowego właściciela pojazdu (m.in. samochodu i motocykla). Odpowiednie regulacje znajdziemy w artykule 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wspomniana ustawa mówi, że po zakupie pojazdu prawa i obowiązki dotyczące ubezpieczenia OC, automatycznie przechodzą na nowego właściciela. Warto dodać, że to sprzedawca pojazdu ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o transakcji i danych osobowych kupującego. Obecnie termin na dokonanie takiego zgłoszenia wynosi 14 dni od daty transakcji. Do 11 lutego 2012 r. analogiczny termin był znacznie dłuższy (30 dni). Przepisy mówią, że osoba sprzedająca samochód lub motocykl powinna również przekazać dokument potwierdzający aktualność ubezpieczenia OC. Kupujący musi otrzymać taki dokument zaraz po sfinalizowaniu transakcji.  

Zobacz też: Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową pojazdu?

Ze względu na zmianę klienta podlegającego ochronie w ramach OC, ubezpieczyciel może dokonać aktualizacji składki (tzw. rekalkulacji). Taka procedura będzie wiązała się z koniecznością dopłacenia pewnej sumy, jeżeli kierowca kupujący samochód lub motocykl ma mniejsze doświadczenie „za kółkiem” lub bogatszą historię spowodowanych szkód.

Rekalkulacji składki można uniknąć dzięki rozwiązaniu umowy nabytego ubezpieczenia OC. Taka decyzja jest możliwa do końca okresu trwania umowy. W tym kontekście trzeba wspomnieć, że zasady dotyczące wypowiedzenia również zmieniły się po nowelizacji przepisów z 11 lutego 2012 r. Wcześniej wypowiedzenie było możliwe tylko w trakcie 30 dni od zakupu samochodu lub motocykla. Kolejna zmiana z lutego 2012 r. dotyczy czasu rozwiązania umowy nabytej razem z pojazdem. Obecnie taka umowa przestaje obowiązywać wraz z dniem złożenia pisemnego wypowiedzenia. Wcześniej przepisy mówiły, że nabyta i wypowiedziana umowa staje się nieważna dopiero po upływie 30 dni następujących od daty zakupu pojazdu. Warto wspomnieć o tej różnicy, gdyż wielu kierowców nadal jest przyzwyczajonych do przepisów obowiązujących przed 11 lutego 2012 r. Co więcej, w Internecie wciąż można znaleźć wiele poradników i artykułów, które uwzględniają wcześniejsze przepisy. 

Obowiązujące zasady podsumujmy z wykorzystaniem następującego przykładu:

Pan Wojtek w marcu 2015 r. wykupił roczne ubezpieczenie OC swojego auta. W listopadzie 2015 r. ten samochód został jednak sprzedany. Nowy właściciel auta, pan Tomasz zastanawia się, kiedy będzie mógł zmienić obowiązkowe ubezpieczenie.

Zobacz też: Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Przypomnijmy, że w powyższym przykładzie pan Tomasz jako nowy właściciel auta aż do marca 2016 r. może zmienić swojego obecnego ubezpieczyciela. Polisa nabyta razem z samochodem, przestaje obowiązywać zaraz po złożeniu pisemnego wypowiedzenia. Od 11 lutego 2012 r. taki dokument musi przyjąć również agent współpracujący z danym ubezpieczycielem (patrz art. 16a ustawy o działalności ubezpieczeniowej). Jeżeli pan Tomasz nie będzie chciał zmieniać ubezpieczyciela, to do marca 2016 r. bez przeszkód może korzystać z nabytej polisy. Jego ubezpieczyciel ma jednak prawo do zaktualizowania (rekalkulacji) składki. Warto również pamiętać, że polisa nabyta razem z samochodem nie podlega automatycznemu odnowieniu.   

Przed rezygnacją z polisy trzeba sobie zakupić inne ubezpieczenie

Ze względu na natychmiastowe rozwiązanie wypowiadanej umowy ubezpieczenia, kierowca musi w odpowiednim czasie zakupić kolejną polisę. Dzięki temu można uniknąć niedozwolonej przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Jest ona karalna nawet wtedy, gdy samochód został przejściowo wyłączony z użytkowania.

Kwestia związana z krótkimi przerwami w ciągłości ubezpieczenia stała się bardziej istotna, gdy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił specjalne narzędzie informatyczne, które sprawdza ogólnopolską bazę pojazdów. Ten system zwany „wirtualnym policjantem”, coraz skuteczniej identyfikuje kierowców, którzy mają krótką przerwę w okresie obowiązkowej ochrony. W przypadku przerw nieprzekraczających 14 dni, kara za brak OC podlega obniżeniu o 50% lub 80% (patrz poniższa tabela). Tym niemniej, nawet obniżone opłaty karne obecnie są dość wysokie. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku, krótka przerwa w ubezpieczeniu samochodu osobowego (do 3 dni włącznie) może kosztować kierowcę aż 740 zł. 

Wysokość kar dla kierowców nieposiadających obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w 2016 r.

Stawki obowiązujące od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.

Rodzaj nieubezpieczonego pojazdu →

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia

samochód osobowy

samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy

inny pojazd

(np. motocykl lub motorower)

powyżej 14 dni                                        (ukarany kierowca płaci 100% stawki)

3 700 zł

5 550 zł

620 zł

od 4 do 14 dni                                        (ukarany kierowca płaci 50% stawki)

1 850 zł

2 780 zł

310 zł

do 3 dni                                                     (ukarany kierowca płaci 20% stawki)

740 zł

1 110 zł

120 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych UFG

Źródło: porównywarka ubezpieczeń OC AC Ubea.pl

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...