Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC. Fot. Fotolia
Od 31 marca 2015 r. obowiązują nowe zasady wyceny szkód likwidowanych w ramach ubezpieczenia OC. Jakie są zalecenia KNF w tej sprawie?

Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Od 31 marca 2015 r. obowiązuje całkowity zakaz uwzględniania amortyzacji części (patrz punkt 16.2 wytycznych KNF). Takie bezwarunkowe ograniczenie dotyczy wszystkich ubezpieczycieli. Trzeba jednak nadmienić, że Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na obniżenie odszkodowania jeśli po wymianie części wzrosła rynkowa wartość pojazdu. Opisywane rozwiązanie ma dotyczyć wypłat z ubezpieczenia OC kierowców.

Zobacz też: Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

Pełna kalkulacja kosztów od ubezpieczyciela i tyle samo za "warsztat" i "kosztorys"

W ramach zaleceń nadzór finansowy kładzie duży nacisk na obowiązki informacyjne ubezpieczyciela. Zgodnie z wytycznymi KNF-u poszkodowany otrzyma pełną kalkulację kosztów, na podstawie których ustalono odszkodowanie. W przypadku szkody całkowitej zakład ubezpieczeniowy musi przedstawić dokładną analizę wartości samochodu (przed wypadkiem i po wypadku). Poszkodowana osoba otrzyma osobne uzasadnienie, jeżeli likwidator ustalił korektę wartości auta (patrz punkt 14.4 wytycznych KNF).

W praktyce duże znaczenie ma także regulacja, która dotyczy kosztorysowej likwidacji szkody. Według wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego ubezpieczyciel powinien szczegółowo wyjaśnić, na jakiej podstawie zostały przyjęte określone ceny części oraz robocizny. Co więcej, poszkodowany może wnioskować o wskazanie warsztatu, który w jego miejscu zamieszkania wyremontuje pojazd za cenę wskazaną przez ubezpieczyciela (patrz poniższe zestawienie). Pod pojęciem „miejsca zamieszkania” trzeba rozumieć pewien obszar, ponieważ nie we wszystkich miejscowościach znajduje się odpowiedni warsztat samochodowy.

Zobacz też: Zakres ochrony ubezpieczenia OC

Likwidator niezależny i obiektywny

Na uwagę zasługują również regulacje dotyczące wynagradzania likwidatorów. Zgodnie z wytycznymi KNF-u ubezpieczyciel nie może już uzależniać wynagrodzenia osoby likwidującej szkody od wysokości wypłaconych odszkodowań.

Źródło: Materiały ubea.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...